W lasach mieszkają gryzonie podobne do chomików. To orzesznice
Orzesznice mają zaledwie od 6 do 9 cm długości. Na pierwszy rzut oka można je pomylić z chomikiem lub myszą. Występują głównie w lasach, gdzie żywią się orzechami, jagodami i żołędziami.
Gryzonie prowadzą nocny tryb życia, a w dzień mieszkają w zbudowanych przez siebie niedużych gniazdach z suchej trawy. Na zimę zapadają w sen. Choć orzesznice można spotkać niemal w całej Europie, jest ich coraz mniej. W Polsce gatunek jest objęty ścisłą ochroną, co oznacza, że bez pomocy człowieka trudno będzie mu przetrwać. W pomoc zaangażowali się pracownicy łódzkim parków krajobrazowych.
- Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego rozpoczęli inwentaryzację orzesznic. Dzięki temu będą dokładnie wiedzieli, gdzie występują te gryzonie i które obszary należy objąć szczególną troską. Cel jest prosty – zachować siedliska orzesznic, by ich populacja nie malała – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Polecany artykuł:
W Łódzkiem trwa inwentaryzacja gryzoni
Żeby dowiedzieć się, gdzie żyją orzesznice, pracownicy ZPKWŁ poszukują gniazd z suchej trawy, w których gryzonie mieszkają. W ten sposób określą liczbę oraz miejsce występowania osobników. Inwentaryzacja orzesznic prowadzona jest w Sulejowskim i Przedborskim Parku Krajobrazowym.
Orzesznice można spotkać także w specjalnych budkach.
- Od klasycznych domków, na przykład dla ptaków, różnią się tym, że wejście mają od strony pnia. Orzesznice swobodnie mogą dostać się do środka, w przeciwieństwie do drapieżników, którzy mogliby je zaatakować – wyjaśniają urzędnicy.
W Sulejowskim Parku Krajobrazowym wisi aż 100 takich budek. Zwierzęta zwykle korzystają z nich wiosną i latem, jednak zdarza się, że zapadają w nich w sen zimowy.
Grzyby w polskich lasach mają niezwykłe kolory. Zobaczcie, co można znaleźć na grzybobraniu