Ulica Żywiołów w EC1 to 1,5 tysiąca metrów kwadratowych przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat.
Ulokowana w EC1 przestrzeń edukacyjnej zabawy powstała, co warto podkreślić, „z” odbiorcami a nie wyłącznie „dla” nich. W ramach warsztatów określano potrzeby dzieci oraz ich opiekunów. W ten sposób organizatorzy mogli z większym prawdopodobieństwem wstrzelić się w oczekiwania i zaproponować to, co wskazywano jako najważniejszą wartość dla przyszłych gościń i gości. Tworzone rozwiązania były także na bieżąco testowane z udziałem dzieci i ich opiekunów a płynące z takiego podejścia wnioski umożliwiały korygowanie projektowanych atrakcji, wprowadzenia ulepszeń i oczekiwanych usprawnień.
Projektowanie usług, zwłaszcza w tak odpowiedzialnym i trudnym obszarze, jak edukacja i oferta dla dzieci to prawdziwe wyzwanie – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska kierująca Centrum Nauki i Techniki EC1 – dlatego bardzo ważne jest przyjęcie odpowiedniej metody. Włączenie odbiorczyń i odbiorców do procesu projektowania pozwala oczywiście odkryć rozwiązania, na jakie samodzielnie nigdy byśmy nie wpadli. Przykładem niech będzie chociażby ustawienie siodełek w rowerkach, które zainstalowaliśmy w ramach jednego z naszych stanowisk. Zabawa musi być wygodna i bezpieczna a nasi młodzi testerzy natychmiast zwrócili uwagę na niezbyt dobre dopasowanie tych urządzeń. Modyfikacja była bardzo prosta, zabawa stała się znacznie łatwiejsza. Może się to wydawać banalne ale proszę pomyśleć ile podobnych drobnych zmian składa się na całe doświadczenie? Suma tych wszystkich drobnych i większych modyfikacji równa się uśmiech i szczęście. A właśnie po to budujemy Ulicę Żywiołów – dodaje.
Wystawa będzie czynna od 16 października.