Jedzenie

i

Autor: Unsplash

Upływa data ważności? Tych przeterminowanych produktów nie musisz od razu wyrzucać

2022-09-30 14:20

Na całym świecie ludzie marnują jedzenie. Pomimo wielu organizowanych akcji, kampanii społecznych czy mówieniu o tym w mediach, wciąż w śmietnikach rocznie ląduje około 9 mln ton żywności. Najczęściej wyrzucamy produkty ze względu na koniec daty wazności. Jednak nie w każdym przypadku oznacza to, że już nie można ich zjeść.

Znakowanie żywności. Co mówią przepisy?

Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie znakowania żywności z 1996 roku, łatwo psującą się żywność, czyli m.in. produkty mleczne, ryby i mięso, należy oznaczać datami przydatności do spożycia, czyli jasno określać dzień, do którego można ją bezpiecznie zjeść. Co istotne, w sklepach nielegalne jest sprzedawanie produktów po terminie ważności. Oferowanie przeterminowanej żywności wiązać się może z grzywną do 5 tysięcy złotych, a nawet karą aresztu.

Spożywanie produktów po terminie. Czy jest szkodliwe?

Oczywiście jedzenie niektórych produktów po terminie ważności może być szkodliwe do zdrowia. Nie należy jeść przede wszystkim mięsa, wędlin czy ryb. Infekcja listerią może być groźna dla zdrowia szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym i u kobiet w ciąży. Znacznie szybciej niż inne produkty psują się też warzywa i owoce. 

Zatrucie pokarmowe objawia się najczęściej:

  • gorączką,
  • dreszczami,
  • bolem i skurczami żołądka,
  • biegunką,
  • nudnościami i wymiotami

Spożywanie produktów po terminie. Są jednak wyjątki

Nie każdy produkt jednak trzeba od razu wyrzucać. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od zachowania odpowiednich zasad przechowywania. Jeśli spełnione są warunki takie jak: właściwa temperatura, dostęp  do światła i odpowiednia wilgoć, niektóra żywność jest wciąż gotowa do spożycia. 

Oto, co możemy zjeść po dacie ważności:

  • Chleb

Jest to produkt, którego kupujemy najwięcej( głównie przed świętami) i najczęściej wyrzucamy. A niesłusznie. Pieczywo przechowywane w odpowiedni sposób może nam posłużyć nawet przez kilka dni po upływie daty ważności. Najlepiej trzymać go w specjalnych pojemnikach, w temperaturze pokojowej. A jeśli już się zeschnie, zawsze możemy zrobić z niego grzanki. 

  • Mleko

Im niższa zawartość tłuszczu w nabiale, tym wolniej się ono psuje. Spokojnie możemy wypić takie mleko jeszcze 2-3 dni po terminie ważności. Warto też dobrze się przyjrzeć przed wypiciem. Zepsute mleko ma kwaśny zapach i wytrącają się w nim charakterystyczne grudki. 

  • Masło

Masło trzymane przez cały czas w lodówce, może być świeże nawet tydzień po upływie daty ważności. Co istotne, jeśli jest non stop przechowywane w temperaturze pokojowej, może zepsuć się nawet przed datą utraty ważności. Masło możemy także mrozić- zamrożone będzie dobre nawet po 3 miesiącach. 

  • Jajka

Jeśli chodzi o jajka, opinie są różne. Jest to jednak produkt, który może leżeć znacznie dłużej niż inne. Oczywiście nie należy przesadzać, szczególnie kiedy używamy go surowego np. do tatara. Pomimo to, jajka potrafią wyrzymać nawet kilka miesięcy w temperaturze pokojowej.

Jeśli nie mamy pewności czy są dobre, możemy wykonać pewnien test. Umieszczamy jajka w pojemniku z wodą. Jeśli zostanie na dnie- jest świeże. Jeśli natomiast ustawi się pionowo i wypłynie na wierzch, oznacza to, że wypełniło się już powietrzem, czyli jest zepsute.

  • Dżem

Jeśli słoik z dżemem jest już napoczęty, powinien być dobry jeszcze przez 3-4 tygodnie. Jeśli wyczujemy jednak nieprzyjemny posmak i gorycz, należy produkt od razu wyrzucić. Zamknięty natomiast może być przechowywany nawet po kilka miesięcy po terminie. 

  • Produkty suche

Makarony, ryże, kasze- te produkty zazwyczaj możemy przechowywać dużo dłużej niż jest napisane na opakowaniu. Z resztą, rzadko kiedy ktokolwiek w przypadku tych produktów w ogóle sprawdza datę ważności. Ważne jest jednak, by pamiętać, żeby trzymać je w suchym, zaciemnionym miejscu. 

Łodzianie mają dość. Odbył się protest przeciw podwyżkom cen