Safe Stadium

i

Autor: UMŁ

Uniwersytet Łódzki opracowuje innowacyjny system przeciw zagrożeniom CBRN na stadionach

2021-11-05 15:06

Ten projekt ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na obiektach sportowych​. Międzynarodowe instytucje i Uniwersytet Łódzki opracowuje innowacyjny system przeciw zagrożeniom chemicznym, biologicznym, czy radiologicznym na stadionach.

- Areny sportowe to miejsca publiczne gromadzące bardzo dużą liczbę osób i o ile istnieje wiele procedur na wypadek konwencjonalnych zagrożeń, o tyle na wypadek zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiologicznych ich nie ma i ten temat nie był do tej pory poruszany. A choćby przykład ubiegłorocznego meczu Ligi Mistrzów Atalanta - Valencia pokazał, jak czynnik biologiczny może spowodować rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19 wśród uczestników jednego wydarzenia" – tłumaczył lider projektu prof. Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Odbyła się już pierwsza wizytacja na stadionie Lecha Poznań. Teraz eksperci pracują w Łodzi. Podczas weekendowego zjazdu odwiedzą Oddział Prewencji Policji przy ul. Pienistej oraz dwa Stadiony Miejskie, na których swoje mecze domowe rozgrywają zespoły ŁKS Łódź i Widzew Łódź. Eksperci z UŁ, MAKiS, firmy ochroniarskiej SERIS Konsalnet, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz Komendy Stołecznej Policji będą przyglądać się także zabezpieczeniom w praktyce - podczas niedzielnego meczu Widzewa z Miedzią Legnica.

- Podczas wizyt na stadionach nasze grono eksperckie dokonuje analizy obecnych praktyk oraz potrzeb klubów sportowych w zakresie bezpieczeństwa – tłumaczy kom. Przemysław Szczepański z Komendy Wojewódzkiej Policji. Na tej podstawie powstaną procedury i systemy reagowania na zagrożenia CBRN na tych obiektach. Projekt obejmuje również przygotowanie specjalnych kursów e-learningowych z wykorzystaniem technologii virtual reality (VR). Mają uczyć właściwych zachowań w przypadku pojawienia się zagrożenia, np. biologicznego.

W projekcie biorą udział instytucje eksperckie polskie i zagraniczne, prywatne oraz publiczne. Obok naukowców z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego są to m.in. kluby piłkarskie - Real Madryt, Lech Poznań czy MSK Żilina, a także MAKiS - operator łódzkiej Atlas Areny oraz Stadionów Miejskich, na których swoje mecze rozgrywają ŁKS Łódź i Widzew Łódź, polska i hiszpańska policja, włoska Poliklinika Uniwersytetu Agostino Gemelli, słowacki Międzynarodowy Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (ISEMI) oraz hiszpański Narodowy Instytut Technologii Lotniczej (INTA).

- Jako operator aż 5 obiektów widowiskowo-sportowych cieszymy się, że możemy w nim uczestniczyć, bo wypracowany wspólnymi siłami system bezpieczeństwa posłuży przede wszystkim nam. Będziemy mogli wzmocnić bezpieczeństwo, a co za tym idzie komfort uczestników wydarzeń odbywających się na naszych stadionach i halach, a na tym zależy nam najbardziej – opowiada Sławomir Worach, prezes Miejskiej Areny Kultury i Sportu.

Oprócz MAKiS-u system bezpieczeństwa, który zostanie wypracowany w perspektywie 2 lat posłuży takim organizacjom jak Europejska Federacja Piłki Nożnej (UEFA) czy Międzynarodowej Federacji Koszykówki (FIBA).