"Przyroda jest cichą ofiarą tej wojny" – zaznaczyła Hrynczuk. Podkreśliła przy tym, że zniszczenie lasów, które stanowią naturalną przeciwwagę dla emisji dwutlenku węgla, sprawia, że konsekwencje tej wojny dotykają "nie tylko Ukrainę, ale też cały świat". Jak dodała, w wyniku wojny zniszczonych zostało 3 mln ha lasów.
W ocenie ministry wojna na Ukrainie była też przyczyną wyemitowania około 180 mln ton dwutlenku węgla.
Według najnowszych ukraińskich szacunków działania wojenne spowodowały emisję 51,6 mln ton dwutlenku węgla. Do tej liczby należy jednak doliczyć kolejne 56 mln ton, które zostaną wyemitowane podczas odbudowy kraju po wojnie.
Polecany artykuł:
Ukraiński resort środowiska i ukraińskie oraz międzynarodowe organizacje pozarządowe oszacowały w czerwcowym raporcie, że wojna Rosji przeciw Ukrainie bezpośrednio spowodowała lub spowoduje emisję 175 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery. Wśród przyczyn wymieniono "miliardy litrów paliwa spalanego w pojazdach bojowych, niemal milion hektarów spalonych pól i lasów, setki wysadzonych w powietrze zbiorników z ropą i gazem, ogromne ilości stali i cementu wykorzystane do ufortyfikowania setek kilometrów linii frontu".
W 2023 r. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju szacował wysokość strat dla środowiska na skutek wojny na Ukrainie na 56 mld dol.
Polecany artykuł: