pies

i

Autor: Pexels

zwierzęta

Ujemne temperatury to koszmar dla czworonogów. Jak zabezpieczyć psy podwórkowe przed mrozem?

2025-02-19 13:09

Obecnie w całym kraju zmagamy się z mocno zimową pogodą. I choć ludzie potrafią sobie poradzić z ujemnymi temperaturami, tak nasi czworonożni przyjaciele nie mogą sami o siebie zadbać. Od tego jesteśmy my. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć psy podwórkowe na mróz.

Zima jest szczególnie ciężka dla zwierząt. Jak pomóc bezdomnym czworonogom?

Zima to jedna z bardziej urokliwych pór roku, o ile jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani. Są jednak tacy, którzy zmuszeni są do spędzania jej w często dramatycznych warunkach, co może być niebezpieczne dla zdrowia, ale i życia. I mowa tu nie tylko o ludziach, ale również o zwierzętach.

Jak możemy pomóc bezdomnym zwierzętom? Dla dzikich zwierząt, takich jak ptaki kluczowe jest zapewnienie schronienia przed wiatrem i śniegiem. Wystarczy zawiesić drewniane budki  lub umieścić pojemniki na nasiona w zadaszonych miejscach. Pamiętajmy też o dostarczaniu pożywienia czy wody. 

Natomiast jeśli chodzi o czworonogi, znalezienie lokalnej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt lub schroniska w okolicy może uratować im życie. Kotom pozwólmy mieć dostęp do piwnic czy budynku gospodarczego, by w cieplejszych warunkach mogły przeżyć zimę.

Ujemne temperatury dają się we znaki. Jak zabezpieczyć psy podwórkowe? 

Posiadając zwierzęta podwórkowe, zimą szczególnie mocno musimy o nie zadbać, szczególnie jeśli nie mamy możliwości, by zabrać je do domu.

O czym musimy pamiętać? Tu z pomocą przychodzi Inspektorat Ochrony Zwierząt, który przedstawił kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim:

  • ociepl styropianem budę;
  • oddziel budę od podłoża (np. postaw ją na palecie);
  • włóż do budy maksymalną ilość słomy;
  • nie wkładaj kocyków, kołder czy szmat (mogą zamarznąć i stać się jeszcze bardziej niebezpieczne);
  • spuść psa z łańcucha, by sam się rozgrzał biegając (a najlepiej w ogóle nie trzymaj czworonoga na uwięzionego na łańcuchu);
  • daj psu ciepły posiłek (np. rozpuszczając karmę we wrzątku);
  • daj psu letnią wodę, do której możesz dolać odrobinę oleju (wtedy dłużej zostanie świeża i nie zamarznie).
Świętokrzyskie. Klimatyczny rezerwat Oczy Ziemi - tak wygląda zimą
Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Te psy uwielbiają wspólną zabawę. Sprawdź, które rasy są najlepsze dla aktywnych