Tylko jedna kobieta w Polsce nosi to imię
Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców. Zdaniem niektórych to jedna z najważniejszych decyzji w czasie ciąży. Imię powinno być nie tylko ładne, ale i oryginalne. Rodzice pewnej kobiety wykazali się bardzo dużą kreatywnością, ponieważ nadali córce imię, którego nie nosi żadna inna kobieta w Polsce. Sama zainteresowana zwróciła się do Rady Języka Polskiego w tej sprawie.
- Uprzejmie proszę o informacje dotyczące mojego imienia, gdyż nie ma go w żadnym wykazie imion. Do dnia dzisiejszego moje imię wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a wszelkiego rodzaju urzędy i instytucje państwowe przekręcają je na setki najróżniejszych sposobów – napisała kobieta w liście do RJP. - Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, jestem podobnież jedyną kobietą w Polsce, która nosi imię: NELOSŁAWA, ale wydaje mi się to wręcz niemożliwe. Nie ukrywam, że jest to dla mnie do dnia dzisiejszego nierozwikłana zagadka (urodziłam się w 1971 roku w Rawie Mazowieckiej).
Co na to językoznawcy?
- Imię Nelosława należy do wyjątkowych (jeden raz, do roku 1995, nadane w Polsce), dlatego nie jest objaśnione w żadnym słowniku. Utworzono je na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich: Dobrosława, Miłosława, Władysława itp., późniejsze Kwietosława. Drugi człon imion złożonych (dwuczłonowych) „-sław (-sława)” był najczęściej używany do tworzenia tzw. imion życzących. W związku z częstością użycia zaczął być odczuwany jako przyrostek i zaczęto tworzyć imiona powstałe z połączenia jakiegoś imienia i tej właśnie cząstki, np. już w staropolszczyźnie – Janisław (od imienia Jan). Imię Nelosława jest utworzone według tego wzoru, od imienia Nela: Nel(o) + -sław, gdzie „-o” jest łącznikiem. Nadający imię chciał może połączyć tradycję (imię dwuczłonowe + „-sława”) ze współczesnością. Pierwszy człon imienia – Nela to prawdopodobnie skrócenie od Petronela lub Kornelia. Może pochodzić też od imienia Nel nadawanego w XX wieku dość często w Polsce (Nel – bohaterka powieści Sienkiewicza „W pustyni i puszczy”) – wyjaśnia prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa.
Faktycznie imię Nelosława nie widnieje na liście imion występujących w rejestrze PESEL, udostępnionej w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że również po 1995 roku nikt nie wybrał tego imienia dla córki.