Depresja. Czym jest?
Depresja jest stanem chorobowym, który objawia się długotrwałym złym samopoczuciem, zniechęceniem, brakiem energii życiowej, przygnębieniem, smutkiem, apatią, a w ciężkich stanach pojawieniem się nawet myśli samobójczych. Definiowana jest jako zaburzenie psychiczne z grupy chorób afektywnych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.
Niemal 20% więcej chorych na depresję od 2005 roku
Światowa Organizacja Zdrowia dodaje, że w obecnych czasach z problemami psychicznymi zmaga się o 18 procent więcej osób niż było to jeszcze w 2005 roku. Jak szacuje organizacja, ponad 300 mln ludzi na całym świecie żyje w tej chwili z depresją. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie zrozumieć język depresji.
Polecany artykuł:
Naukowcy stworzyli listę słów, które częściej używają osoby z depresją
Eksperci z dziedziny psychologii zastosowali metody komputerowej analizy tekstu, która pozwala na przetwarzanie bardzo dużych banków danych w ciągu kilku minut, analizując m.in. osoboste eseje i wpisy do pamiętników osób zmagających się z depresją. Wyniki badań opublikowano w "Clinical Psychological Science".
Naukowcy odkryli, że zaimki są bardziej wiarygodne w identyfikowaniu depresji niż słowa wyrażające negatywne emocje. Osoby chore częściej używały zaimków pierwszej osoby liczby pojedynczej, takich jak "ja" oraz znacznie mniej zaimków drugiej i trzeciej osoby, takich jak "ty", "on" czy "oni". Osoby zmagające się z depresją dużo częściej używały także słów, które przekazują bezwzględne wielkości, takie jak "zawsze", "nic" lub "całkowicie".
Jak leczyć depresję?
Należy pamiętać, że konieczne jest leczenie depresji pod okiem specjalisty. Najczęściej jest to psychiatra, ale czasem również neurolog. Jednak nigdy nie należy niczego brać "na własną rękę". Nie można też w dowolnym momencie przerwać terapii, bo może przynieść to odwrotny skutek.
Psychiatra dobiera do potrzeb pacjenta odpowiednie leki. Obecnie w leczeniu choroby stosowane są leki przeciwdepresyjne, psychoterapia, leki przeciwpadaczkowe, fototerapia, wybrane leki neuroleptyczne, elektrowstrząsy czy deprywacja snu.
Najważniejsze w leczeniu depresji jest zapewnienie bezpieczeństwa osoby chorej. Ważne też, by skorzystać z pomocy psychologa, który wysłucha, porozmawia, pomoże zrozumieć problem, z którym dana osoba się mierzy.