Leki

i

Autor: pixabay.com Lekarstwa powinny być przechowywane w chłodzie. Wysoka temperatura może sprawić, że stracą swoje właściwości, lub wręcz staną się szkodliwe.

Tych leków w aptekach brakuje najczęściej. Są wśród nich popularne antybiotyki

2022-10-14 14:19

W najnowszym, opublikowanym w czwartek 13 października raporcie portalu GdziePoLek można dowiedzieć się, jaka jest dostępność leków w aptekach. I jak się okazuje, w aptekach wciąż brakuje wielu leków, w tym antybiotyków. Październikowa lista zmniejszyła się w stosunku do sierpniowej o zaledwie trzy preparaty.

Coraz mniejsza dostępność leków w aptekach. Opublikowano raport

GdziePoLek to portal, na którym można sprawdzić, jaka jest dostępność leków w aptekach. Współpracujące z nim firmy udostępniają mu swoje stany magazynowe i w ten sposób możemy na bieżąco dowiedzieć się np. czy opłaca się jechać do danej apteki po zakup. Na liście jest 1860 aptek. To wciąż dość mało, biorąc pod uwagę liczbę wszystkich aptek i punktów aptecznych, których w Polsce ocenia się na około 13 tysięcy. Pomimo to, portal cieszy się dużą popularnością.

13 października GdziePoLek udostępnił najnowszy raport dotyczący braków leków w Polsce. Wynika z niego, że o trzy pozycje, z 37 do 34, zmniejszyła się październikowa lista braków leków w porównaniu z raportem z sierpnia 2022 roku.  Jednak, gdyby zabrakło  dostępnych teraz odpowiedników antybiotyków, które również powoli się kończą, lista byłaby dłuższa o 10 pozycji.

Wśród leków ciężko dostępnych są antybiotyki

Wśród leków, które bardzo ciężko dostać są popularne antybiotyki, stanowiące połączenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym, czyli augmentin i amoksiklav. Z nich najtrudniej jest kupić:  auglavin PPH 875 mg + 125 mg, augmentin 875 mg + 125 mg, augmentin 500 mg + 125 mg, augmentin MFF (400 mg + 57 mg)/5 ml, polamoclav 875 mg + 125 mg i amylan 875 mg + 125 mg. Gwałtownie spada też dostępność antybiotyków z grupy penicylin, takich jak ospen. Trudno dostać  również zawierający amoksycylinę lek duomox w dawkach 250 mg i 327 mg.

Brakuje leków psychotropowych, hormonalnych i na padaczkę

Znacząco spadła liczba leków na padaczkę, które są niezwykle istotne, by uporać się z tą chorobą. Chodzi szczególnie o lek tegretol CR 200 i tegretol CR 400. Zaledwie w 1 procencie aptek można kupić sabril z wigabatryną, stosowany do leczenia napadów padaczkowych u niemowląt z zespołem Westa. Spada także dostępność leku stosowanego w hormonalnej  terapii zastępczej, czyli activelle. Wielu pacjentów skarży się także na braki najczęściej stosowanych leków przy leczeniu depresji- zoloftu i asentry.

Sklep Lego otwarty w łódzkiej Manufakturze!