garaż

i

Autor: Pexels

prawo

Trybunał Konstytucyjny z ważnym wyrokiem. Chodzi o podatek od garażu

2023-10-19 12:18

Obecnie podatek za garaż w niektórych przypadkach może być aż dziesięciokrotnie większy niż podatek za samo mieszkanie, co wydaje się być sporym absurdem. Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny, który właśnie orzekł ważny wyrok. Tym samym podatek od garażu zmieni swoją wartość.

Podatek od garażu. Ile wynosi, kto płaci?

Podobnie jak inne nieruchomości, garaż podlega opodatkowaniu. Co jednak istotne, garaż, ze względu na położenie oraz sposób wykonania, może zaliczać się zarówno do budynków, jak i budowli.

  1. garaż, który stanowi część budynku mieszkalnego (np. domu wolnostojącego lub domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej), podlega opodatkowaniu na tych samych zasadach, co budynek mieszkalny. Dotyczy to jednak wyłącznie garażu wybudowanego w tym samym czasie, co dom. Jeśli został dobudowany później, podlega opodatkowaniu w stawce obowiązującej dla budynków pozostałych;
  2. garaż, który stanowi odrębny obiekt, wpisujący się w kryteria budowlane dla budynków, będzie podlegał opodatkowaniu jako budynki pozostałe;
  3. garaż, który nie posiada fundamentów i nie jest stale związany z gruntem (np. garaż blaszany), podlega opodatkowaniu jako budowla lub może być zwolniony z opodatkowania.

Do ustalenia podstawy opodatkowania niezbędne okażą się dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

Inną kategorię stanowią miejsca postojowe w garażach zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych. Miejsca postojowe, które przynależą do mieszkania, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w tej samej stawce, co mieszkanie. Jeśli natomiast w świetle prawa są odrębnym lokalem (posiadają własną księgę wieczystą) podlegają znacznie wyższej stawce obowiązującej dla garażu wolnostojącego.

Podatek od garażu większy niż podatek od mieszkania

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość stawek podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części mieszkalnych nie mogą przekroczyć rocznie jednego złotego od metra kwadratowego powierzchni użytkowej.

Natomiast maksymalna roczna stawka dla budynków lub ich części pozostałych to 9,71zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Dlatego względu na inną klasyfikację garażu, podatek od niego może być nawet 10-krotnie (!)  wyższy od podatku od samego mieszkania.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował. Podatek od garażu zmieni wartość

W środę, 18 października, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczące opodatkowania garaży znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych są niezgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi o zakres, w jakim umożliwiają na potrzeby podatku od nieruchomości uznanie wyodrębnionego garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym za część budynku o odmiennym niż mieszkalnym charakterze.

"W ocenie TK art. 84 i 217 Konstytucji stawiają wymóg, aby klasyfikując określony obiekt posługiwać się definicjami zawartymi w ustawie podatkowej, ewentualnie wyjątkowo w ustawach, do których ustawa podatkowa wprost odsyła, a nie posiłkować się przesądzająco znaczeniami zawartymi w innych aktach prawnych, do których ustawa podatkowa poddawana wykładni nawet nie odsyła" - wyjaśnił Sędzia Jakub Stelina.

Na realne zmiany będziemy jednak musieli jeszcze trochę poczekać. Obecne przepisy stracą swoją moc wraz z końcem 2024 roku, a więc nowe wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Tak wygląda miejsce śmierci 5-letniego Maurycego. Mieszkańcy przynoszą misie i znicze

Znane postaci historyczne, o których nie wiedziałeś, że miały tatuaże