W związku z trwającą pandemię i okresem przedświąteczny bardzo mocno wzrosła sprzedaż wysyłkowa to powoduje, że papierów, kolorowych gazet i kartonów jest znacznie więcej.Przypominamy mieszkańcom w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci - dodaje Tomasz Kacprzak - dyrektor ds. gospodarki MPO Łódź
Karton niezależnie od tego czy jest po zjedzonej pizzy czy po odebranej przesyłce, zgnieciony do minimalnych rozmiarów powinien wylądować w niebieskim pojemniku, tak samo jak gazetka reklamowa, ulotka czy papiery z drukarki.
Dlaczego zbieranie makulatury, jest takie ważne?
1 tona makulatury pozwala uratować aż 17 drzew, a z tej 1 tony otrzymać można 900 kg nowego produktu. Recykling papieru, to także mniejsze zużycia wody, energii oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Warunek jest jeden: prawidłowa segregacja u źródła.
Do niebieskiego pojemnika nie należy wrzucać: tłustego, mokrego papieru, opakowań wielomateriałowych, worków po materiałach budowlanych, ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, papieru foliowanego, paragonów, kubeczków "papierowych".
Pracownicy łódzkiej sortowni odpadów miesięcznie wybierają od 250 do 300 ton kartonu oraz około 100 ton papieru kolorowego.
W 2020 sprzedaliśmy już 2850 ton kartonu i 947 ton papieru, w 2019 było to 1869 ton kartonu i 655 ton papieru, a w 2018 – 1113 ton kartonu i 259 ton papieru.
1 tonę kartonu sprzedajemy za 180 złotych, natomiast 1 tona papieru to 250 zł.
Dodatkowo, gdybyśmy tego nie „wyciągnęli” – za każdą tonę musielibyśmy dopłacić 530 zł. Dlatego, pamiętajmy, że im więcej wysegregowanych surowców, tym mniejsze koszty systemu gospodarowania odpadami.