Wakacje w Polsce czy za granicą? Co preferują Polacy?
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej pod koniec maja 2024 roku wynika, że w sezonie letnim, czyli od 21 czerwca do 30 września, urlop planuje blisko 70 procent Polaków.
Z grupy osób, które zadeklarowały wyjazd, 66 procent odpowiadających na swój główny, najdłuższy lub najważniejszy wyjazd wakacyjny wybierze Polskę.
Na zagraniczne wycieczki zdecyduje się zaledwie 28 procent wyjeżdżających i są to głównie osoby młodsze i bardziej wykształcone. I choć z roku na rok liczba osób wybierających zagranicę wzrasta, wciąż jest to dość zaskakujące, że wybieramy rodzime kierunki. Szczególnie biorąc pod uwagę ceny w polskich kurortach, które regularnie rosną.
Wakacje Polaków. Na co najczęściej skarżymy się podczas urlopu?
Okazuje się, że turyści coraz częściej skarżą się na to, że ich wakacyjny wypoczynek nie był dla nich satysfakcjonujący. Jak podkreślają prawnicy z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski takich skarg rokrocznie jest od kilku do nawet kilkunastu i dotyczą przede wszystkim wyjazdów zagraniczych.
Chociaż wiele skarg opiera się na dużej subiektywności wypoczywających, ale nie brakuje również skarg zasadnych. Dzieje się tak, gdy tour-operatorzy świadomie wprowadzają turystów w błąd lub świadomie sprzedają wycieczki z defektami.
"Najwięcej tematów dotyczy niedotrzymania umowy, jaka została zawiązana między kupującym, a tour-operatorem. Osoba poszkodowana powinna złożyć reklamację, a jeżeli to nie przyniesie efektu, to należy rozpatrzyć wniosek odszkodowawczy" – mówi mecenas Marek Jarosiewicz.
"Usługi turystyczne są zwykle bardzo drogie, a zły standard obsługi czy brak obiecanych wcześniej form wypoczynku potrafi skutecznie zepsuć nam długo oczekiwany urlop. Warto walczyć o swoje prawa" – dodaje prawnik.
A na co najczęściej narzekamy? Najpopularniejsze skargi Polaków znajdziecie w naszej galerii.