Łódzkie

To najniżej położona wieś województwa łódzkiego. Leży 100 metrów niżej niż Łódź

2025-01-23 8:05

Zabostów Duży to mała wieś położona w pobliżu Łowicza, której historia sięga XIV wieku. Obecnie zamieszkuje ją około 300 osób. Choć miejscowość ta jest mało znana wśród mieszkańców województwa łódzkiego, wyróżnia się na mapie regionu. Zabostów Duży jest bowiem najniżej położoną miejscowością w całym województwie.

Województwo łódzkie położone jest na pograniczu Niżu Środkowoeuropejskiego i Wyżyn Polskich. To sprawia, że zróżnicowanie terenu województwa jest większe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Znajdziemy tu więc zarówno niziny położone na wysokości poniżej 100 m n.p.m., jak i wzgórza, osiągające wysokość ponad 300 m n.p.m. Duże zróżnicowanie terenu widać też w stolicy województwa - najniżej położone miejsce w Łodzi leży na wysokości 163 m n.p.m., a najwyżej – na wysokości aż 276 m n.p.m.

Najniższe i najwyższe tereny w woj. łódzkim

Najwyżej położonym terenem woj. łódzkiego są Wzgórza Radomszczańskie i Góry Mokre, leżące w południowej części regionu. Znajdziemy tu m.in. Górę Chełmo (323 m n.p.m.) oraz najwyższe naturalne wzniesienie woj. łódzkiego – Fajną Rybę, położoną na wysokości 347 m n.p.m.

Najniżej położony teren woj. łódzkiego znajdziemy natomiast na drugim krańcu województwa – w powiecie łowickim. W dolinie Bzury, koło Łowicza, wysokość terenu spada poniżej 80 m n.p.m. Tu właśnie znajduje się Zabostów Duży - najniżej położona wieś województwa łódzkiego.

Zabostów Duży - najniżej położona wieś woj. łódzkiego

Zabostów Duży leży na wysokości 80 m n.p.m, co czyni go najniżej położoną miejscowością woj. łódzkiego. Niewielka wieś leży w powiecie łowickim, w gminie Łowicz, nad rzeką Bzurą.

Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 roku w Zabostowie Dużym mieszkało 295 osób, z czego 50,8 proc. stanowiły kobiety, a 49,2 proc. - mężczyźni. Dane te pokazały, że od 1998 roku liczba mieszkańców zmalała o 11,9 proc. Wcześniejszy spis powszechny z 2002 roku wykazał, że we wsi Zabostów Duży były 74 gospodarstwa domowe, wśród których dominowały gospodarstwa zamieszkałe przez 5 lub więcej osób - takich gospodarstw było 34.

Zabostów Duży - historia

Dziś Zabostów Duży słynie z licznych sadów owocowych i jest uznawany za „zagłębie sadownictwa” gminy Łowicz. Początki miejscowości sięgają jednak średniowiecza. Pierwsze wzmianki o Zabostowie pojawiają się już w 1345 roku w dokumencie lokacji na prawie średzkim sąsiedniej wsi Kompina. W innych źródłach z XIV wieku wieś pojawia się pod nazwami „Szabostowo”, „Zabostowo” lub „Zabosthowo”.

W 1445 roku miejscowość została wcielona do nowo utworzonej parafii w Kompinie. W dokumentach z tego roku widnieje też już podział wsi na „Zabosthow Maiori” i „Minori Zabosthow”, czyli na Zabostów Duży i Mały.

Jak informuje portal „Dialekty i gwary polskie”, w 1512 roku wieś posiadała 12 ¼ łanów uprawnej ziemi oraz ½ łanu nieuprawnej. Wiadomo też, że w 1513 roku w Zabostowie była jedna karczma. Z kolei wg stanu z 1785 roku we wsi było 18 domów, w których mieszkały 72 osoby.

Elektryfikacja wsi nastąpiła w 1947 roku, a jeszcze w latach 50. XX wieku przeważały w nim budynki drewniane. W latach 1975–1998 Zabostów Duży administracyjnie należał do województwa skierniewickiego. Po reformie administracyjnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r. miejscowość znalazła się w woj. łódzkim.

Jak dobrze znasz województwo łódzkie? Którą miejscowość zamieszkuje więcej osób? [QUIZ]
Pytanie 1 z 9
Pabianice czy Tomaszów Mazowiecki
Pierwszy zimowy weekend w Bieszczadach
Polska na ucho
Smród