Miasta

To miasto w Łódzkiem ma najmniejszą powierzchnię. Nie zajmuje nawet 2 kilometrów kwadratowych

2024-08-25 9:42

W województwie łódzkim mamy już 60 miast. Największa pod względem powierzchni jest oczywiście Łódź. Stolica województwa zajmuje obszar prawie 300 kilometrów kwadratowych. A które miasto ma najmniejszą powierzchnię?

To najmniejsze miasto w województwie łódzkim. Ma tylko 1,6 km kw. 

Kontynuujemy nasz przegląd miast, miasteczek i wsi. Tym razem przejrzeliśmy statystyki w poszukiwaniu najmniejszego miasta w regionie pod względem powierzchni. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce mamy 1013 miast. Największy obszar w kraju zajmuje Gdańsk, który ma aż 683 kilometry kwadratowe.

Z 1013 miast w Polsce 60 znajduje się w województwie łódzkim. Największa pod względem powierzchni jest oczywiście Łódź, która ma 293,3 km kw. Stolica regionu jest szóstym największym miastem w kraju pod tym względem.

W Polsce nie brakuje jednak miasteczek o obszarze kilometra kwadratowego. Według danych GUS najmniejszym miastem w regionie są Błaszki w powiecie sieradzkim, które zajmują powierzchnię 1,6 kilometra kwadratowego. Na takim obszarze mieszka 2007 osób (według danych GUS z 31 grudnia 2023 roku).

Co wiemy o najmniejszym mieście regionu?

Błaszki mogą poszczycić się bogatą historią. Najstarszy dokument na temat miejscowości pochodzi z 1437 roku. Wiadomo, że w XVII wieku odbywały się tam targi niedzielne, co poświadcza przywilej nadany w 1652 roku przez króla Jana Kazimierza. Prawa miejskie Błaszki otrzymały w 1729 roku. W XVIII wieku były znane z rzemiosła, głównie sukiennictwa i garbarstwa. W kolejnych wiekach, kiedy powstał kalisko-mazowiecki okręg przemysłowy, rozwijało się także tkactwo, szewstwo oraz handel.

Przed II wojną światową w mieście mieszkało ponad 5 tys. osób. Połowę mieszkańców stanowiła ludność żydowska, która została zamordowana w czasie wojny. W Błaszkach przed 1939 rokiem istniały dwa cmentarze żydowskie, które zostały kompletnie zniszczone. Była także synagoga, która została zdewastowana, a po 1945 roku przerobiona na mleczarnię.

Mimo niewielkiej powierzchni w Błaszkach znajduje się kilka zabytków, wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Najstarszym jest późnobarokowy kościół św. Anny, wybudowany w latach 1779–1789, we wnętrzu którego znajduje się nagrobek przywódcy insurekcji kościuszkowskiej, gen. Józefa Lipskiego. Zabytkiem jest także Dom Społeczny Towarzystwa Spółdzielczego „Błaszkowianka” z pierwszej połowy XX wieku. Na liście NID znajdują się także dworzec kolejowy oraz łaźnia miejska, z początku XX wieku.

W Błaszkach można też zobaczyć kilka domów mieszczańskich z przełomu XVIII i XIX wieku.

Te zabytki zna każdy! Sprawdź, czy wiesz gdzie się znajdują [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Skąd pochodzi ten zabytek?
quizzabytki
Świąteczne Las Vegas w Sieradzu. Widok zapiera dech w piersiach