We wtorek (15 października) została uroczyście otwarta odnowiona Filia nr 13 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Rojnej 39. Biblioteka TEOteka ma ambicję stać się kulturalnym sercem Teofilowa, gdzie każdy - bez względu na wiek - znajdzie coś dla siebie.
- Biblioteka Teoteka stanie się miejscem spotkań, w którym mieszkańcy będą mogli nie tylko korzystać z bogatego księgozbioru, ale także spędzać czas w inspirującej przestrzeni – mówi dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Halina Bernat. - Rodziny z dziećmi, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy – każdy znajdzie tu coś dla siebie. W planach są spotkania autorskie, warsztaty literackie, a także różnorodne wydarzenia kulturalne, które mają integrować lokalną społeczność i zachęcać do aktywnego udziału w życiu kulturalnym osiedla.
Teoteka przeszła gruntowny remont, dzięki któremu stworzono nowoczesną, a jednocześnie przytulną przestrzeń o powierzchni blisko 350 mkw. Udało się to osiągnąć dzięki połączeniu naturalnych, drewnianych elementów z kolorystyką tapet inspirowanych latami 60. i 70., czyli okresem, w którym powstawało osiedle Teofilów. Całkowity koszt modernizacji wyniósł ponad 100 tys. zł.
Remont nie ograniczył się jednak tylko do modernizacji wnętrz. W tym roku na nowe książki do Teoteki wydano 42 tys. zł, a księgozbiór biblioteki obejmuje obecnie blisko 25 tys. tytułów.
Biblioteka przy ul. Rojnej obsługuje ok. 5 tys. aktywnie wypożyczających czytelników, a każdego dnia odwiedza ją kilkaset osób - nie tylko mieszkańców Teofilowa, ale również pobliskich miejscowości. W zeszłym roku Teotekę odwiedziło niemal 56 tys. osób.
- Można powiedzieć, że jeśli chodzi o biblioteki to nieustająco trwa rewolucja. I to w wielu przestrzeniach. Od remontów, fantastycznego zbioru książek, poprzez superciekawą ofertę wydarzeń, aż po rewolucję personalną. To wszystko stanowi o olbrzymim sukcesie łódzkich bibliotek, łącznie z niezwykłym na tle całej Polski wzrostem czytelnictwa – podkreśla wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Udało się nam zrealizować jeszcze jedną rzecz. Biblioteki stały się tak naprawdę małymi domami kultury. Tutaj nie tylko wypożycza się książki. To miejsca dyskusji, spotkań, warsztatów, edukacji kulturalnej, a nawet koncertów czy spektakli.