Największe inwestycje realizowane ze środków unijnych
Z okazji 20-lecia referendum w sprawie włączenia Polski do Unii Europejskiej tygodnik Wprost przygotował zestawienie 50 największych unijnych inwestycji. Jak się okazuje od czasu wejścia do wspólnoty Polska pozyskała 157 miliardów złotych. Na jakie konkretnie inwestycje przeznaczono najwięcej pieniędzy z UE?
W zestawieniu wzięto pod uwagę projekty z unijnej perspektywy na lata 2014-2022. Inwestycją, która pochłonęła w tym czasie najwięcej środków z UE była druga linia metra w Warszawie. Unia przekazała na drugi i trzeci etap budowy łącznie 3,8 mld złotych, co dało warszawskiej inwestycji dwa pierwsze miejsca w rankingu. Na trzeciej lokacie natomiast uplasowała modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Dotacja z UE to 1,2 mld złotych.
Te polskie miasta otrzymują najwięcej pieniędzy z UE
Realizacja ogromnej inwestycji nie gwarantuje jednak wysokiej lokaty w zestawieniu miast najhojniej dotowanych przez Unię. Niektóre miasta realizowały więcej inwestycji, za to mniej spektakularnych. Które polskie miasta pozyskały najwięcej środków?
Pierwsze miejsce przypadło Warszawie, która łącznie otrzymała z UE 13 mld złotych. Oprócz środków przeznaczonych na metro, stolica Polski dostała także pieniądze na budowę trasy tramwajowej do Wilanowa, na zakup niskoemisyjnych autobusów oraz na rozbudowę kolei metropolitarnej.
Drugim najbardziej dotowanym miastem w Polsce jest Kraków, który w latach 2014-2020 otrzymał łącznie 9 miliardów złotych. Środki zostały przeznaczone na wyposażenie Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim, rozbudowę lotniska i modernizację linii kolejowej między Krakowem a Rzeszowem.
Na podium miast, które pozyskały najwięcej pieniędzy z Unii znalazła się Łódź. Do stolicy województwa łódzkiego wpłynęło łącznie 7,7 mld zł. Najwięcej środków przeznaczono na budowę tunelu kolejowego pod Łodzią, bo 1,2 mld zł. Dzięki unijnym pieniądzom realizowane były także takie inwestycje jak modernizacja zajezdni tramwajowych i linii komunikacyjnych oraz zakup niskoemisyjnych pojazdów komunikacji miejskiej.