Tak będziemy mieszkać za 50 lat
Czy technologie, które dziś brzmią jak science fiction, staną się standardem za 50 lat? Czy będziemy żyć w mieszkaniach zarządzanych przez sztuczną inteligencję? Portal RynekPierwotny.pl zapytał ekspertów z wiodących firm deweloperskich o ich wizję przyszłości i podzielił się z nami swoją sondą. Większość specjalistów przyznaje, że będziemy mieszkać w zintegrowanych przestrzeni mieszkalnych, w których technologia, ekologia i zdrowie mieszkańców będą wzajemnie się uzupełniać.
- Kluczową rolę odegrają systemy sztucznej inteligencji, zarządzające funkcjami takimi jak oświetlenie, ogrzewanie czy zużycie mediów. Inteligentne algorytmy będą nie tylko ułatwiać codzienne życie, ale także optymalizować zużycie energii, minimalizując koszty i wpływ na środowisko – uważa Tomasz Kozak, dyrektor ds. inwestycji komercyjnych w firmie PROFBUD. - Samowystarczalność energetyczna stanie się standardem. Budynki wyposażone w panele słoneczne, turbiny wiatrowe oraz systemy magazynowania energii będą w pełni autonomiczne. Technologia recyklingu wody i ograniczenie zużycia zasobów znacząco zmniejszą ślad węglowy. Zdrowie mieszkańców wspierać będą zaawansowane systemy monitorujące jakość powietrza, wilgotność i temperaturę, a także technologie przeciwdrobnoustrojowe. Dzięki temu mieszkania staną się miejscem sprzyjającym dobremu samopoczuciu i profilaktyce zdrowotnej.
Polecany artykuł:
Zdaniem eksperta w mieszkaniach przyszłości normą będzie dostęp biometryczny, oparty m.in. na rozpoznawaniu twarzy czy odciskach palców. Z drugiej strony deweloperzy zwracają uwagę na czynniki demograficzne, które wpłyną na budownictwo.
- Mieszkania przyszłości będą z pewnością dostosowane do realiów demograficznych i potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Będą oferować rozwiązania bez barier architektonicznych oraz technologie wspierające codzienne życie seniorów. Elastyczne układy mieszkań pozwolą na ich modyfikację w zależności od wieku czy stanu zdrowia mieszkańców. Jednocześnie inteligentne systemy zarządzania przestrzenią umożliwią personalizację mieszkań – od dostosowywania temperatury i oświetlenia po monitorowanie bezpieczeństwa, które nadal będzie dla ludzi priorytetem. Przestrzenie mieszkalne będą projektowane z myślą o promowaniu zdrowego i aktywnego stylu życia, w opozycji do technologii wyręczających ludzi na każdym kroku. W projektach coraz większą rolę odegrają przestrzenie wspólne, takie jak kluby mieszkańca, ogródki sąsiedzkie czy wielofunkcyjne strefy rekreacyjne, które sprzyjają integracji i budowaniu lokalnych społeczności – uważa Anita Makowska z Archicom.
Polecany artykuł:
Eksperci uważają też, że za 50 lat będziemy chcieli odpocząć od technologii.
- Wzrośnie potrzeba przestrzeni wolnych od technologii. Rodziny są coraz mniej liczne, a ludzie otoczeni ekranami coraz bardziej spragnieni kontaktów społecznych. Z uwagi na te zmiany, popularność będą zyskiwać współdzielone przestrzenie (coliving). Wzrośnie też popyt na mniejsze, ale wysoce funkcjonalne lokale (microliving) oraz mieszkania i osiedla dostosowane do osób starszych (senior living). Z kolei rosnące zapotrzebowanie na elastyczność może przyspieszyć rozwój mieszkań modułowych – prognozuje Małgorzata Wiśniewska z Cordia Polska.
Zobacz też: W tych miastach w Łódzkiem mieszkania są największe