Ta roślina jest w Polsce zakazana. Możesz ją mieć w swoim ogródku

i

Autor: pixabay

Ciekawostki

Ta roślina jest w Polsce zakazana. Możesz ją mieć w swoim ogródku

2024-07-19 15:52

Sezon ogrodniczy w pełni. Polacy pielęgnują swoje ogródki, w tym także oczka wodne. Jedną z popularniejszych roślin pływających jest hiacynt wodny. Problem w tym, że roślina znajduje się na liście inwazyjnych gatunków.

Hiacynt wodny należy do najpopularniejszych roślin wodnych w Polsce. Ten okaz wytwarza duże, zielone liście, unoszące się na wodzie oraz bardzo atrakcyjne kwiaty, podobne do hiacyntów. Na portalach ogrodniczych nie brakuje porad dotyczących uprawy pływających hiacyntów.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że z powodu szybkości rozmnażania i zarastania powierzchni wody, roślina jest bardzo szkodliwa. Nie dość, że wypiera rodzime gatunki roślin, to jeszcze stwarza idealne warunki do namnażania się komarów.

Hiacynt wodny

i

Autor: pixabay

Z tego powodu hiacynt wodny znajduje się na liście inwazyjne gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i podlegających szybkiej eliminacji. Uprawianie w swoich ogródku roślin inwazyjnych grozi wysokimi karami. Zgodnie z przepisami kara finansowa może sięgnąć nawet miliona złotych. To nie wszystko, bowiem za hodowanie roślin zakazanych grozi także odpowiedzialność karna w wymiarze od trzech miesięcy do nawet 5 lat. To kara przewidziana przede wszystkim dla osób świadomie uprawiających inwazyjne gatunki. W przypadku nieumyślnego działania trzeba się liczyć z grzywną. Wysokość kary jest każdorazowo ustalana przez regionalny inspektorat ochrony środowiska.

Wszystkie rośliny zakazane można znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 r.

Rośliny trujące dla psa

#MuratorOgroduje: Rośliny odstraszające kleszcze
Listen on Spreaker.