Duży wzrost zachorowań na szkarlatynę
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB, liczba zanotowanych przypadków szkarlatyny wzrosła ośmiokrotnie. Od 1 stycznia do 15 kwietnia w całej Polsce zanotowano 15 285 zachorowań na szkarlatynę, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 roku odnotowano 2 tysiące przypadków.
Polecany artykuł:
Szkarlatyna - co to za choroba?
Szkarlatyna (płonica) jest chorobą zakaźną, powstałą w wyniku zakażenia paciorkowcami grupy A. Najczęściej pojawia się u dzieci w wieku od 5 do 15 lat, choć może wystąpić u osób w każdym wieku. Objawy szkarlatyny obejmują gorączkę, bolesne zapalenie gardła, czerwony rumień na skórze i błonach śluzowych oraz obrzęk węzłów chłonnych. Płonica może być powikłaniem po paciorkowcowej anginie lub zakażeniu skóry (tzw. szkarlatyna przyranna).
Choroba może być poważna, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, i może prowadzić do powikłań.
- Do leczenia stosuje się popularne antybiotyki i leczenie objawowe. Natomiast nieleczona choroba może powodować powikłania takie jak uszkodzenie mięśnia sercowego, uszkodzenie nerek, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Natomiast te sytuacje zdarzały się raczej w erze przed antybiotykowej albo w skrajnych sytuacjach, kiedy dziecko jest późno skierowane do lekarza, lub dochodzi do błędnej diagnozy, co raczej jest rzadkością – przypominał niedawno dr Paweł Pabjan, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Specjalista dodał, że w celu zapobiegania szkarlatynie oraz innym chorobom, ważne jest, aby dbać o podstawowe zasady higieny osobistej, często myć ręce i w miarę możliwości unikać kontaktu z osobami chorymi.