Świadczenie pielęgnacyjne. Czym jest i komu przysługuje?
Świadczenie pielęgnacyjne to świadczenie dla osób, które nie podejmują pracy lub z niej rezygnują, żeby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Przeznaczone jest dla:
- matki lub ojca dziecka niepełnosprawnego
- opiekuna faktycznemu takiego dziecka, tzn. osobie faktycznie się nim opiekującej, jeżeli wystąpiła do sądu rodzinnego o adopcję tego dziecka
- osoby spokrewnionej z dzieckiem niepełnosprawnym, będącej dla niego rodziną zastępczą spokrewnioną,
- osób (za wyjątkiem tych, które same są w znacznym stopniu niepełnosprawne), mającym obowiązek alimentacyjny w stosunku do swoich niepełnosprawnych krewnych
Świadczenie pielęgnacyjne. Ile wyniesie w 2023 roku?
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego została powiązana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym w 2023 roku wyniesie 2458 złotych. Dla przypomnienia, w 2022 roku była to kwota 2119 zł.
Będzie można dorabiać do świadczenia?
Podczas konferencji minister Marlena Maląg poinformowała również, że prowadzone są rozmowy na temat ewentualnej możliwości dorabiania do tego świadczenia. Jak zaznaczyła, rządowi zależy na tym, by osoby z niepełnosprawnością mogły także podejmować zatrudnienie. Jak jednak podkreśla szefowa resortu, dorabianie do świadczenia nie jest sprawą priorytetową. I dodaje- najważniejsza jest filozofia wsparcia, czyli wdrażanie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.