Odwiedziliśmy stację Radegast. To łódzki symbol holokaustu [GALERIA]

2023-03-08 16:13

Stacja Radegast, a właściwie Marysin to miejsce, które początkowo miało być stacją przeładunkową. Jednak w czasie II wojny stało się punktem, z którego wywożeni byli Żydzi do obozów zagłady w Chełmnie a później także Auschwitz-Birkenau. Obecnie jest to miejsce pamiątkowe. Sprawdziliśmy jak teraz wygląda i co dokładnie tu się znajduje.

Stacja Radegast. Historia


Choć stacja Radegast początkowo miała być miejscem przeładunkowym, najbardziej znana jest jako punkt, z którego wywożono w czasie II wojny światowej ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau.



Trwało to aż do 1944 roku, kiedy rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta w Łodzi, ostatniego getta na ziemiach polskich. W sierpniu 1944 z przystanku Radegast ruszył do Auschwitz ostatni transport łódzkich Żydów. Ogółem do obozów wywieziono około 145 tys. osób. 



Latami miejsce to stało puste, część budynków zaadaptowano do nowych celów, a część zburzono.

Radegast teraz. Co powstało w tym miejscu?

Dziś budynek znajdujący się przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto jest miejscem bardzo symbolicznym, mającym na celu uczczenie pamięci ofiar łódzkiego getta.

W 2004 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, stworzono tam pomnik i muzeum. Całość otwarto 29 sierpnia, podczas obchodów 60. rocznicy likwidacji łódzkiego getta.



Dawny budynek magazynowy stacji odbudowano i wyremontowano, zamieniając go w muzeum. Na ekspozycji w budynku stacyjnym znajduje się makieta Lizmannstadt Ghetto. Jest to największa tego typu makieta w Polsce, przedstawiająca wygląd dzielnicy zamkniętej w 1942 roku. 



Obok muzeum zbudowano również Tunel Pamięci, który swoją minimalistyczną formą oddaje uczucie przytłoczenia okupacją i coraz trudniejszą historią Żydów w Łodzi.

Na jego końcu znajduje się Kolumna Pamięci, z napisem „Nie zabijaj” w trzech językach: niemieckim, hebrajskim i polskim.

Stacja Radegast. Godziny otwarcia i cennik muzeum

Obiekt otwarty jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-17:00. Muzeum jest nieczynne w piątki.

Bilet wstępu kosztuje 10 złotych. Co ważne, w każdą środę za bilet nie płacimy wcale.

W przypadku biletów indywidualnych dla dzieci do 7 lat, posiadaczy Karty Łodzianina, Karty Dużej Rodziny, Karty Seniora, legitymacji emeryta, legitymacji studenckiej, legitymacji uczniowskiej obowiązuje 50% zniżka. Dzieci w wieku do 5 lat mają wstęp wolny.

Dobiega końca remont kamienic przy ul. Kilińskiego w Łodzi