Węgiel brunatny dostępny dla indywidualnych klientów
Dzięki zmianom w obowiązujących przepisach znów jest możliwa sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze. Przepisy te będą obowiązywać do 30 kwietnia 2023 roku.
Kopalnia Bełchatów rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego
12 października kopalnia Bełchatów rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla klinetów indywidualnych. Jak jednak podkreśla PGE, węgiel brunatny nie nadaje się do spalania we wszystkich typach pieców węglowych. Dlatego przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu należy sprawdzić, czy instalacja grzewcza jest przystosowana do bezpiecznego spalania węgla brunatnego.
Ile kosztuje węgiel brunatny w Bełchatowie?
Węgiel brunatny sortowany 0 mm-80 mm:
- Cena netto za tonę bez akcyzy: 155,70 zł
- Cena brutto za tonę bez akcyzy: 191,51 zł
Węgiel brunatny sortowany 80 mm – 300 mm:
- Cena netto bez akcyzy: 248,42 zł
- Cena brutto bez akcyzy: 305,56 zł
Sprzedaż węgla brunatnego w Bełchatowie. Jakie są zasady?
Zgodnie z informacją, która pojawiła się na oficjalnej stronie Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, istnieje kilka ważnych zasad jeśli chodzi o kupno węgla brunatnego. Co najważniejsze, węgiel sprzedawany jest po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i wyznaczeniu przez sprzedawcę daty odbioru. Limit zakupu węgla będzie wynosił od 2 do 6 ton.
Poza tym, należy posiadać wymagane dokumenty. Jest to:
- deklaracja Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB),w której zadeklarowano właściwe źródło ciepła (paliwo węglowe), zgodnej z adresem budynku, dla którego zostanie zakupiony węgiel,
- oświadczenie finalnego nabywcy węglowego,
- pełnomocnictwo udzielone przewoźnikowi przez kupującego w przypadku zlecenia zakupu i przewozu węgla przewoźnikowi,
- dowód osobisty kupującego lub pełnomocnika.
Wzory wymaganych dokumentów znajdują się do pobrania na stronie PGE.