Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się węgiel brunatny z kopalni Bełchatów. Przypomnijmy, od tygodnia tym surowcem znów można palić w domach. Do lata 2020 roku było to normą, ale przez jego negatywny wpływ dla środowiska zakazano palenie nim. Jednak obecny kryzys, który wpływa na ceny węgla kamiennego, spowodował powrót węgla brunatnego.
- Sprzedajemy klientom indywidualnym, jak i instytucjonalnym – Elektrociepłowni Zgierz. Popyt na nasz węgiel jest bardzo duży. Myśleliśmy, że zainteresowanie będzie mniejsze. Oczywiście na początku uruchomiliśmy linie telefoniczną, dzięki której można się zapisać. Czyli nie przyjeżdżamy bezpośrednio do kopalni, tylko najpierw dzwonimy i umawiamy się na odbiór. […] Dla klientów indywidualnych jest przewidziany przedział w jakich ilościach mogą kupować. Jest to od 2 do 6 ton na gospodarstwo domowe – mówi dyrektor oddziału KWB Bełchatów, Krzysztof Rośniak.
Cena tego węgla jest niższa, niż kamiennego. Jest to jeden z czynników decydujących o jego mniejszej cenie.
- Nie możemy porównać ceny węgla brunatnego do kamiennego. Koszty wydobycia kamiennego są dużo większe, dlatego też jego końcowa cena jest wyższa. Obecny asortyment, który sprzedajemy to węgiel brunatny sortowany od 0 do 80 mm, który kosztuje 190 zł i węgla w przedziale od 80 do 300 mm, tutaj cena wynosi 305 zł – dodaje dyrektor Rośniak.
Możliwość zakupu węgla brunatnego przyciągnęła wielu zainteresowanych. Nie zniechęciła ich mniejsza kaloryczność czy zagrożenie dla środowiska. W obecnych czasach dla klientów ważna jest jedna rzecz – cena.
- Poszukiwanie węgla jest trudne. W składach go nie ma. Co my mieliśmy szukać, skoro nie było. Teraz jesteśmy bez węgla, tylko tyle co syn kupił.[...] Weźmiemy 6 ton.
- Cena nas skusiła, a węgla kamiennego nie da się kupić. Długo czekaliśmy. W innych miejscach są takie ceny, że mnie nie stać, bo zarabiam najniższą krajową.
- Ja nie wiem czy jest szkodliwy, jak sprzedają to chyba nie jest taki bardzo szkodliwy. Szukaliśmy kamiennego, ale nie ma, a nawet jak jest to bardzo drogi. Trzeba brać co jest i grzać się.
Należy też pamiętać, że węgla brunatnego nie można spalać we wszystkich piecach. Przed zakupem surowca warto sprawdzić czy kocioł jest do niego dostosowany.
Polecany artykuł: