PGNiG przestanie sprzedawać prąd
Państwowa spółka PGNiG od nowego roku przestanie oferować klientom sprzedaż prądu. Jak wyjaśnia cytowany w komunikacie prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha, firma kupuje energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii, a tam obowiązujące ceny są znacznie wyższe od tych, które gwarantowane są przez rząd. Dlatego spółka w trosce o dobro klientów chce im zaproponować bardziej korzystne rozwiązanie, które zapewni niższe wydatki.
Zmiany dla klientów indywidualnych
Zmiana sprzedawcy w przypadku gospodarstw domowych odbędzie się automatycznie. Dotychczasowi klienci PGNiG zostaną objęci tzw. sprzedażą rezerwową lub sprzedażą z urzędu. Ale mogą również samodzielnie wybrać nowego sprzedawcę energii elektrycznej i podpisać umowę na wybranych przez siebie warunkach. A co najistotniejsze, proces zmiany będzie bezpłatny. Cały proces jest prowadzony ze współpracy z największymi spółkami zajmującymi się sprzedażą energii elektrycznej w Polsce, m.in. PGE Polską Grupą Energetyczną, Energą czy Tauronem.
Zmiany dla przedsiębiorców
Zmiany mogą także dotyczyć przedsiębiorców. Ci, którzy są wpisani do rejestru CEIDG od 2023 roku automatycznie zyskają nowego sprzedawcę prądu. Dodatkowo, jeżeli kwalifikują się do jednej z grup uprawnionych, mogą skorzystać z niższych, zamrożonych cen energii elektrycznej. Natomiast klienci biznesowi spoza rejestru CEIDG, otrzymają stosowne pisma w sprawie rozwiązania umowy dotyczącej energii elektrycznej z PGNiG Obrót Detaliczny.