Na sygnale

Sekundy od tragedii na przejeździe kolejowym. Zepsute auto zatrzymało się na torach

2025-02-21 19:04

O krok od tragedii na przejeździe kolejowym w Starej Wsi pod Piotrkowem Trybunalskim. Prowadzony przez 28-letnią kobietę samochód uległ awarii i zatrzymał się na torach. Z pomocą ruszył świadek zdarzenia, który odholował zepsute auto. Kilka sekund później po torach przejechał rozpędzony pociąg.

Dramatyczne chwile przeżyła 28-letnia kobieta przejeżdżająca w poniedziałek po południu (17 lutego) przez miejscowość Stara Wieś w powiecie piotrkowskim. Ok. godz. 16 volkswagen, którym jechała kobieta, uległ awarii i zatrzymał się na środku przejazdu kolejowego. 28-latka nie była w stanie ponownie uruchomić stojącego na torach pojazdu. Na szczęście z pomocą ruszył jej jeden z przejeżdżających kierowców.

Mężczyzna wsiadł do zepsutego volkswagena, ale zdając sobie sprawę, że autem nie da się zjechać z torów, błyskawicznie wpadł na inny pomysł – postanowił zholować uszkodzone auto. Gdy z pomocą innego mężczyzny podczepiał linkę holowniczą do swojej terenówki, nagle zaczęły zamykać się zapory. To oznaczało, że wkrótce przejedzie tędy pociąg. Mężczyzna szybko skończył podczepiać linkę, wskoczył do swojej terenówki i ściągnął volkswagena z torów. Dosłownie kilka sekund później przez przejazd przejechał rozpędzony pociąg.

- W wyniku zdarzenia doszło do uszkodzenia słupka torowiska oraz siatki zabezpieczającej o czym został poinformowany pracownik PKP. Prowadzone w tej sprawie postępowanie wyjaśni dokładne okoliczności zdarzenia. Kierująca volkswagenem była trzeźwa – poinformowała asp. szt. Izabela Gajewska z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.

Od chwili zatrzymania volkswagena na torach do nadjechania pociągu minęły niespełna 2 minuty.

- Dzięki czujności i pomocy świadka, nie doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia – podkreśla asp. szt. Izabela Gajewska.

Policjanci apelują, by w przypadku jakiejkolwiek awarii pojazdu na przejeździe kolejowym, koniecznie opuścić samochód i niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby. W precyzyjnej identyfikacji przejazdu pomogą żółte naklejki, na których znajduje się, składający się z 9 cyfr, numer identyfikacyjny przejazdu. Naklejki te umieszczone są z obu stron przejazdu na napędzie rogatkowym od strony torów lub na tyle krzyża św. Andrzeja. Na naklejkach umieszczono również numery telefonów do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i nr alarmowy 112. jak podkreślają policjanci, skorzystanie z „żółtej naklejki” może przyspieszyć zatrzymanie pociągu w bezpiecznej odległości od przejazdu i zapobiec tragedii.

Z jaką prędkością można poruszać się na tej drodze? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
Z jaką maksymalną prędkością można poruszać się samochodem osobowym na autostradzie:
Łódź Radio ESKA Google News
Autor:
"Maluch" utknął między rogatkami na przejeździe kolejowym w Lesznie