Szczepienia najmłodszych dzieci: Na jakich zasadach?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Szczepienia najmłodszych dzieci: Na jakich zasadach?

zdrowie

Ruszyły zapisy na szczepienia dziewcząt przeciw HPV. Gdzie z nich skorzystać?

2023-05-14 11:35

W Tomaszowie Mazowieckim ruszyły zapisy na profilaktyczne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może wywołać szereg nowotworów m.in. szyjki macicy. Programem objęte zostaną dziewczynki urodzone w 2010 roku, zamieszkałe na terenie miasta i pow. tomaszowskiego.

"W Tomaszowie Mazowieckim rozpoczyna się akcja profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Programem szczepień objęta zostanie populacja dziewczynek urodzonych w 2010 roku, zamieszkałych na terenie miasta i powiatu tomaszowskiego, których rodzice wyrażają pisemną zgodę na udział ich dziecka w szczepieniu"

- poinformowała rzeczniczka tomaszowskiego magistratu Joanna Budny.

Szczepienia. Jak się zapisać? 

Źródłem finansowania programu szczepień jest samorząd województwa łódzkiego, który na ten cel przekazał ponad 348 tys. zł. Rejestrację na szczepienia prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Jana Pawła II 64/66. Rodzice mogą zapisać swoje dzieci bezpośrednio w siedzibie ośrodka, pod numerem telefonu: 44 724 10 45 oraz przez email: [email protected].

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV. W przeważającej większości są to raki szyjki macicy, ale także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Co roku rozpoznawanych jest także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Chorobom tym można zapobiegać dzięki szczepieniom.

Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami), bo uruchomiają naturalne mechanizmy obronne.

Najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej – dlatego ważne są szczepienia i edukacja młodzieży. Szczepienie przeciw HPV chroni w niemal 100 proc. przed rakiem szyjki macicy. Zapewnia również ochronę przed m.in. rakiem odbytu, prącia i kłykcinami kończystymi – czyli brodawkami narządów płciowych.

Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: szczepionka 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Do tej pory na finansowanie akcji szczepień przeciw HPV decydowały się pojedyncze samorządy - tak jak dzieje się w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie szczepionki dostępne będą także dla dzieci zamieszkujących powiat.

Natomiast zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia bezpłatne szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt powinny ruszyć od czerwca. Według informacji resortu realizacja szczepień przeciw HPV ma się odbywać w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Nieodpłatne szczepionki będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat

Viki Gabor o Blance na Eurowizji