Rusza II edycja Festiwalu Teatru Kameralnego
Festiwal Teatru Kameralnego ma na celu prezentację małych form teatralnych. Chcemy skoncentrować się na fundamentalnej zasadzie teatru – na dialogu aktora z widzem. Teatr kameralny, choć posługuje się małą formą, potrafi z wielką mocą odpowiadać na potrzeby zmieniającej się współczesności. Pragniemy przekazać widzom wiarę w to, że czuły umysł i mądre serce artysty może być przewodnikiem w tych złożonych i niełatwych czasach.
II edycja Festiwalu Teatru Kameralnego, zatytułowana "Nowa świadomość na nową rzeczywistość" odbędzie się w dniach 22 listopada – 20 grudnia 2024. Zostanie zaprezentowanych 7 różnorodnych spektakli kameralnych.
Po każdym ze spektakli festiwalowych odbędzie się spotkanie widzów z artystami, występującymi tego dnia na scenie. Rozmowy z gośćmi Festiwalu Teatru Kameralnego poprowadzi Ela Piotrowska, wieloletnia dziennikarka Radia Eska.
Gwiazdą Festiwalu Teatru Kameralnego jest Krystyna Janda, która zaprezentuje legendarny monodram "Biała Bluzka". W tym spektaklu obok nazwiska pani Krystyny pojawia się druga, równie potężna osobowość polskiego świata sztuki – Agnieszka Osiecka. Jej książka pt. „Biała bluzka” została zaadaptowana i wyreżyserowana przez Magdę Umer, zaś główną bohaterkę gra mistrzyni teatru.
Festiwal Teatru Kameralnego to również pożegnanie ze spektaklem "Wigilia", w którym występują Kamil Maćkowiak i Milena Lisiecka. Będzie to ostatnia okazja, by zobaczyć thriller psychologiczny, który w dosadny sposób przekazuje widzom, jak ulotne mogą stać się podstawowe prawa człowieka do wolności, intymności i prywatności.
W repertuarze Festiwalu Teatru Kameralnego są również dwie historie oparte na życiorysach niezwykłych kobiet. Spektakl "Ja, córka Rasputina" ze wspaniałą Marzeną Trybałą w roli głównej, opowiada historię Marii Rasputiny, córki jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Rosji, skłaniając do refleksji, jak osobiste dziedzictwo jednego człowieka może wpłynąć na życie przyszłych pokoleń. Sztuka teatralna - "Rachela" w roli Jowity Budnik - to zapis wstrząsających dzienników Racheli Auerbach, żyjącej w czasach zagłady.
Podczas drugiej edycji Festiwalu Teatru Kameralnego widzowie zobaczą również spektakle "Schwarzcharakterki" oraz "Kolega Mela Gibsona". Pierwszy opowiada o stereotypach i jak sobie z nimi radzić, drugi – historię nieudolnego aktora, który spotyka w samolocie Mela Gibsona… Co z tego wynika? Na pewno doskonała rozrywka dla widzów.
II edycja Festiwalu Teatru Kameralnego. Program
- 22 listopada – „Wiera Gran”
reż. Barbara Sass, wykonanie: Justyna Sieńczyłło, Maciej Wierzbicki, produkcja: Teatr Kamienica
- 28 listopada – „Schwarzcharakterki”
reż. Julia Mark, wykonanie: Hanka Chojnacka-Gościniak, Katarzyna Anzorge , produkcja; Fundacja reKreacja
- 29 listopada – „Kolega Mela Gibsona”
reż. Waldemar Patlewicz, wykonanie: Mirosław Neinert, produkcja: Teatr Korez
- 30 listopada – „Ja, córka Rasputina”
reż. Sylwester Biraga, wykonanie: Marzena Trybała, produkcja: Teatr Druga Strefa
- 5 grudnia – „Rachela”
reż. Iwona Siekierzyńska, wykonanie: Jowita Budnik, produkcja: Narodowe Centrum Kultury
- 12 i 13 grudnia – „Biała bluzka”
reż. Magda Umer, wykonanie: Krystyna Janda, produkcja: Och-Teatr
- 19 i 20 grudnia – „Wigilia”
reż. Waldemar Zawodziński, wykonanie: Milena Lisiecka, Kamil Maćkowiak, produkcja: Teatr Kamila Maćkowiaka.