Rozbiórka hotelu Światowit i mnóstwo śmieci. Mieszkańcy zaniepokojeni
Hotel Światowit został wybudowany na początku lat 70 ubiegłego wieku jako nowoczesny, modernistyczny budynek, posiadający 14 kondygnacji. W czasach świetności miał 3 gwiazdki. W 2014 roku planowano gigantyczną przebudowę obiektu ze zmianą elewacji na bardziej futurystyczną z dobudowanymi piętrami i rozbudowanym wejściem do hotelu. Do tego jednak nie doszło i z roku na rok budynek marniał w oczach. We wrześniu 2023 roku rozpoczęło się wyburzanie wieżowca.
Pojawiły się jednak problemy, szczególnie dokuczające mieszkańcom. Stowarzyszenie ŁDZ Zmotoryzowani Łodzianie poinformowali, że lokatorzy pobliskich mieszkań boją się ataku pluskiew.
"Dywany, materace i inne przedmioty lądują na parkingu od strony Kościuszki, co stwarza idealne warunki dla tych insektów. Z problemem pluskiew walczyło już wiele ekip z różnymi skutkami podczas istnienia tego obiektu. Z problemem pluskiew walczyło już wiele ekip z różnymi skutkami podczas istnienia tego obiektu. Smród rozchodzi się w okolicy, a ekipa pracuje bez zabezpieczeń, niezależnie od dnia i godziny. Mieszkańcy są zaniepokojeni, nie przez samą inwestycję, ale przez chaos, jaki panuje i boją się o przeprowadzkę niechcianych " lokatorów" do ich budynków. " - napisano w mediach społecznościowych.
Sterta mebli przed hotelem. Co na to sanepid?
Skontaktowaliśmy się z sanepidem, by zapytać, czy taka sytuacja może być faktycznie niebezpieczna dla mieszkańców. Jeśli ktoś wystawia meble na ulicy, a ktoś inny je bierze, to czy jest ryzyko, że weźmiemy pluskwy do siebie do domu? O to zapytał nasz reporter, Grzegorz Mnich.
"Ryzyko przeniesienia do domu jest nie tylko takie, bo jeśli one są zagnieżdżone w meblu tapicerowanym, w zakątku tego mebla, to takie ryzyko może być. Ale takie ryzyko jest również w hotelu, w wagonie kolejowym, w różnych miejscach." - przekazał Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.
A jak uchronić się przed niepożądanymi gośćmi?
"Najważniejsze jest, by utrzymywać w starannej higienie własne mieszkanie, gdyż pluskwy mogą znajdować się w zakamarkach, w meblach tapicerowanych, trudno dostępnych miejscach i wychodzą głównie nocą,przy zgaszonym świetle. Żywią się krwią, więc również mogą zaatakować człowieka. Jest to bardzo uciążliwe. Jeśli wystąpią w dużej ilości, trzeba zająć się dezynsekcją i przeprowadzić ją przy wykorzystaniu specjalistycznej firmy." - wyjaśnia rzecznik łódzkiego Sanepidu.