Grypa szaleje! Ponad 700 przypadków zachorowań TYLKO w styczniu zanotował sanepid w Kaliszu

i

Autor: pixabay zdj. ilustracyjne

Zdrowie

Rekordy zachorowań na grypę. Hurtownie farmaceutyczne zaczynają uzupełniać zapasy

2025-02-12 15:14

Do końca tygodnia do hurtowni farmaceutycznych ma trafić 180 tys. opakowań oseltamiwiru - poinformował główny inspektor farmaceutyczny Łukasz Pietrzak. Pierwsza partia już została dostarczona. GIF podkreśla, że w styczniu sprzedaż tego leku była o 335 proc. większa niż rok temu.

Rekordy zachorowań na grypę. Obecnie choruje 300 tys. osób

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, na grypę choruje obecnie 300 tys. osób. Z powodu wysokiej liczby zachorowań wzrosło zapotrzebowanie na leki zawierające oseltamivir - substancję czynną stosowaną w leczeniu zakażenia tym wirusem. Pacjenci w wielu miejscach w Polsce mają trudności ze zrealizowaniem recepty na lek.

Główny Inspektor Farmaceutyczny przyznał podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia, że problem z oseltamiwirem pojawił się już w grudniu i w styczniu.

Podał, że w styczniu sprzedaż tego leku była o 335 proc. większa niż w analogicznym okresie 2024 roku. "Z racji tego, że plany producentów bazują na sytuacji historycznej, faktycznie ta sytuacja w pewnym stopniu zaskoczyła, ponieważ mamy bardzo dużą falę grypy" - powiedział Łukasz Pietrzak.

Hurtownie zaczynają uzupełniać zapasy

Przekazał, że w tym tygodniu do hurtowni farmaceutycznych trafiło 20 tys. opakowań leku.

- Do końca tygodnia do sprzedaży hurtowej ma trafić 180 tys. opakowań z dostaw od polskiego producenta. W wyniku naszych ministerialnych rozmów z Europejską Agencją Leków w następnym tygodniu kolejne 100 tysięcy opakowań wejdzie do hurtu, a w kolejnym tygodniu około 180 tysięcy ponownie zostanie przesunięte - powiedział Radiu Eska Łukasz Pietrzak.

Dodał, że dystrybucja leku nie będzie równomierna, ponieważ "nikt jej nie reglamentuje".

"Niemniej jednak powinniśmy mieć zapewniony dostęp do tego leku" - podsumował i podkreślił, że "największą obroną i największym arsenałem przeciwko wirusom są szczepienia ochronne".

Najczęstsze powikłania grypy to m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca. Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością. 

Zaszczep się przeciw grypie. Lekarze zachęcają i pokazują, jak przyjmują szczepionki

W. KRASKA: GRYPA TEŻ MOŻE ZABIJAĆ