Jest nowy rekord upadłości konsumenckiej w Polsce
Z najnowszych danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w czerwcu odnotowano łącznie 1660 zapisów dotyczących upadłości konsumenckiej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. To o 11 procent mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku.
Okazuje się jednak, że odwrócił się długoterminowy trend. Wręcz przeciwnie, w II kwartale 2024 roku padł nowy rekord upadłości konsumenckiej w Polsce. Z możliwości stworzonych przez prawo upadłościowe skorzystało 5442 konsumentów.
Jednocześnie oznacza to, że w całym półroczu liczba upadłych pobiła rekord wszech czasów. Odnotowano łącznie 10 844 bankructwa osób fizycznych.
Fala bankructw w Polsce. Co wpływa na upadłości konsumenckie?
Jak informuje portal Bankier.pl, rosnące zainteresowanie upadłością konsumencką bardzo często tłumaczone jest czynnikami makroekonomicznymi, takimi jak inflacja czy bezrobocie.
"Obserwowany od 2020 r. szybki przyrost ogłoszeń o bankructwach nie był jednak skorelowany z dramatycznym pogorszeniem się sytuacji finansowej konsumentów. Można raczej przypuszczać, że zmiany w prawie uwolniły „ukryty popyt” na takie rozwiązanie problemu niewypłacalności." - zaznacza portal.
Szczególnie, że po zmianach w prawie upadłościowym, wina dłużnika nie jest już przeszkodą w dostępie do dalszych etapów procedury.