Receptę na te leki wystawi ci pielęgniarka
Obecnie pielęgniarki lub położne mogą samodzielnie udzielać różnych świadczeń, bez zlecenia lekarskiego. Przepisy w tym zakresie reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 28 lutego 2017 r. Z dokumentu wynika, że pielęgniarki mogą zajmować się psychoedukacją pacjentów, wykonywać badania fizykalne, EKG, gazometrię, a także monitorować poziom znieczulenia oraz zwiotczenia pacjenta w trakcie znieczulenia ogólnego.
Rozporządzenie określa także, jakie dokładnie świadczenia lecznicze mogą wykonywać pielęgniarki. Na liście znajdują się m.in. dobór sposobów leczenia ran, wykonywanie intubacji dotchawiczej oraz wielu czynności ratunkowych, takich jak przywracanie drożności dróg oddechowych, przyjęcie porodu czy unieruchamianie złamań, zwichnięć i skręceń.
Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że pielęgniarka można także pacjentowi zaordynować niektóre leki bez zlecenia lekarza. W wykazie substancji czynnych ordynowanych przez pielęgniarki i położne można znaleźć:
- leki przeciwwymiotne
- leki przeciwzakaźne do stosowania miejscowego
- ginekologiczne leki przeciwzakaźne
- leki stosowane w niedokrwistości
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach gardła
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach ucha i zatok,
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach dróg moczowych
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach przyzębia i tkanki okostnej
- leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach skóry
- środki znieczulające działające miejscowo
- leki przeciwbólowe
- anksjolityki
- leki przeciwpasożytnicze
- leki rozszerzające oskrzela
- witaminy.
Polecany artykuł:
Pielęgniarki mają uzyskać uprawnienia
Już wkrótce lista uprawień pielęgniarek i położnych ma się wydłużyć. Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.
W obecnym stanie prawnym pielęgniarki systemu nie mają uprawnień do wykonywania szybkich badań USG w ramach diagnostyki stanów nagłych. Zdaniem wnioskodawców, zachodzi też potrzeba rozszerzenia zakresu leków możliwych do samodzielnego podawania przez pielęgniarki systemu w zespołach ratownictwa medycznego w takich stanach, jak ostra niewydolność krążenia, ostry zespół wieńcowy i krwawienia.
Projektowane rozporządzenie wprowadza możliwość wykonywania przez pielęgniarki badania USG według wybranych protokołów, mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
W projekcie dodano również przepis dotyczący pobierania materiału od pacjenta z górnych dróg oddechowych i wykonywania testów antygenowych na obecność wirusów. Rozporządzenie rozszerza ponadto katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez pielęgniarkę systemu o Noradrenalinum (lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku ostrego niedociśnienia tętniczego), Prasugrel (lek przeciwpłytkowy podawany w ostrych zespołach wieńcowych, jako przygotowanie do angioplastyki), a także Tranexamic acid (lek o działaniu przeciwkrwotocznym).
W rozporządzeniu zrezygnowano z określania dróg podania produktów leczniczych, gdyż wynikają one z charakterystyki produktu leczniczego. Natomiast zachowane zostały dotychczasowe wymogi dotyczące podawania produktów leczniczych drogą doszpikową, warunkowane posiadaniem właściwego kursu lub specjalizacji.
W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota