Jej wizyta w Nicei to efekt problemów przed meczem otwarcia turnieju (Anglia - Argentyna) na Stade Velodrome w Marsylii 9 września. Były opóźnienia, zatory na stadionie i wpuszczanie kibiców przed przyznaniem potwierdzenia przydziału miejsc.
Wcześniej Oudea-Castera przestrzegła organizatorów przed powtórką chaosu i wezwała, by dopilnowali spraw, tak by wszystkie kwestie organizacyjne były podczas meczu Anglia - Japonia „nienaganne” - napisał portal insidethegames.biz. Tym bardziej, że chodzi o spotkane Anglików. Po meczu Anglia - Argentyna w Marsylii media na Wyspach Brytyjskich ponownie nie zostawiły „suchej nitki” na organizacji zawodów we Francji.
Podobna była ich reakcja w maju 2022 roku po finale piłkarskiej Ligi Mistrzów między Liverpoolem a Realem Madryt (1:0) pod Paryżem. Spotkanie rozpoczęło się z 36-minutowym opóźnieniem z powodu niewystarczających środków bezpieczeństwa - kibice angielscy, by dostać się na stadion przeskakiwali przez ogrodzenia, a policjanci użyli gazu łzawiącego. Było o włos od wybuchu paniki przed Stade de France.
Minister Oudea-Castera w przeddzień turnieju PŚ w rugby stwierdziła w mediach francuskich, że wyciągnięto wnioski z zeszłorocznego finału LM i sytuacja się nie powtórzy.
PŚ w rugby to dla Francji próba generalna przed przyszłorocznymi igrzyskami Paryż 2024, za organizację których jest także w dużej mierze odpowiedzialna Oudea-Castera.
To 10. edycja PŚ w rugby. Choć turniej ma tylko 36-letnią historię (pierwszy odbył się w 1987 r. w Australii i Nowej Zelandii), jest trzecią imprezą - po piłkarskich mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich - pod względem liczby widzów śledzących mecze via internet i przed telewizorami.
Faza grupowa (po pięć zespołów w czterech grupach) zakończy się 8 października, po niej rozegrane zostaną mecze fazy pucharowej od ćwierćfinałów. Finał odbędzie się 28 października na Stade de France w Saint-Denis pod Paryżem.
Tak trenują Sroki Łódź