Przed nami noc spadających gwiazd

i

Autor: pixabay.com

Natura

Przed nami noc spadających gwiazd. Na niebie pojawi się rój Drakonidów

2024-10-03 14:10

Rój meteorów to niezwykle widowiskowe zjawisko, nazywane także spadającymi gwiazdami. Najbliższa okazja do jego obserwacji pojawi się już na początku października. O ile warunki atmosferyczne pozwolą, 8 października będzie można podziwiać na niebie szczyt aktywności Drakonidów.

Noc spadających gwiazd w październiku 2024

Przed nami noce „spadających gwiazd”. W październiku na niebie pojawią się dwa roje meteorów. Pierwszy będzie można zaobserwować już między 6 a 10 października. Wtedy na niebie pojawi się rój Drakonidów. Drakonidy będą aktywne między 6 a 10 października, a szczyt ich aktywności przypadnie 8 października.

Rój Drakonidów

Rój Drakonidów będzie najlepiej widoczny w nocy z 8 na 9 października oraz z 9 na 10 października. Ich obserwację powinien ułatwić fakt, że Księżyc będzie dopiero zbliżał się do I kwadry. O ile więc chmury nie zasłonią nieba, „spadające gwiazdy” powinny być dobrze widoczne.

Drakonidy są pozostałością Komety Giacobini-Zinnera. Można je obserwować co roku na początku października. Szczególnie widowiskowe roje Drakonidów wystąpiły w 1933 i 1946 roku, kiedy to można było zobaczyć nawet kilkaset meteorów na minutę.

Noc Orionidów

Drakonidy to nie jedyny rój meteorów, jaki można będzie podziwiać w październiku. Od 2 października do 7 listopada aktywne są również Orionidy, a ich maksimum przypadnie 21 października – będzie można wówczas zaobserwować nawet do 30 meteorów na godzinę.

Czym są spadające gwiazdy?

Spadające gwiazdy to nic innego, jak rój meteorów, czyli widowiskowe zjawisko, polegające na spalaniu się drobin materii z roju meteoroidów w górnej części atmosfery. Drobiny te, wpadając w ziemską atmosferę, z ogromną prędkością się spalają, tworząc jasne ślady światła, przywodzące na myśl spadające gwiazdy.

Nazwa roju meteorów często pochodzi od gwiazdozbioru, w którym znajduje się ich radiant, czyli punkt z którego zdają się wylatywać meteory. Stąd radiant Drakonidów znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka (łac. drakonis – smok), a radiant Orionidów znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt.

Sztuczna inteligencja w kościele

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii