Wspólna akcja Centralnego Biura Śledczego Policji i Prokuratury Okręgowej w Sieradzu miała swój początek w styczniu 2023 r. Wtedy to policjanci z łódzkiego CBŚP zlikwidowali laboratorium narkotykowe, działające na jednej z posesji w powiecie zgierskim. W laboratorium wytwarzane były narkotyki syntetyczne w postaci 4-MMC. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. blisko 260 kg mefedronu, ok. 1,4 tony substancji chemicznych niezbędnych do produkcji narkotyku oraz urządzenia służące do produkcji narkotyków. Przybliżoną wartość zabezpieczonych substancji oszacowano na ponad 10 mln zł. Zatrzymano wówczas też 3 „chemików”, którzy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości narkotyków.
Śledztwo na tym się jednak nie skończyło i funkcjonariusze dalej sprawdzali kolejne wątki sprawy. W ten sposób dotarli w ostatnim czasie do kolejnego laboratorium, które tym razem mieściło się w jednym z warszawskich mieszkań. W laboratorium policjanci znaleźli 1,6 kg mefedronu, ponad 100 kg prekursorów narkotykowych oraz 100 litrów substancji, która jest poddawana dalszym specjalistycznym badaniom. Zabezpieczyli też sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, urządzenia do pakowania i porcjowania narkotyków oraz gotówkę w różnej walucie o wartości 18 tys. zł.
Podczas akcji w Warszawie policjanci CBŚP zatrzymali 5 osób, którym w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo jedna z zatrzymanych osób usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Zatrzymani odpowiedzą również za produkcję i wprowadzanie do obrotu narkotyków. Na wniosek prokuratora wszyscy zostali aresztowani tymczasowo na 3 miesiące.
Z ustaleń śledczych wynika, że wyprodukowany narkotyk był sprzedawany za pośrednictwem sklepu internetowego w Darknecie. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.