Powódź 2024. Jak uchronić zwierzęta na wypadek powodzi?
Powódź to ogromne zagrożenie dla ludzi, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół, których los bardzo często zależy przede wszystkim od nas. Szczególnie, gdy mamy do czynienia ze zwierzętami gospodarskimi i łańcuchowymi.
Stowarzyszenie OTOZ Animals wystosowało apel, w którym radzi, jak zabezpieczyć zwierzęta na wypadek powodzi. Kluczowe jest sprawdzanie na bieżąco ostrzeżeń wydawanych przez IMGW oraz komunikatów z urzędów miast czy od lokalnych mediów.
Aktywiści apelują, by zabrać psy z łańcuchów i przenieść je do domów lub innych bezpiecznych punktów.
"Rozważcie ewakuację zwierząt gospodarskich zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego (tego typu operacja jest zawsze trudniejsza i bardziej czasochłonna niż w przypadku ludzi, a sprzęt pozostających w dyspozycji straży pożarnej i wojska często nie jest przystosowany do ewakuacji większych zwierząt) (...) Przygotujcie się na możliwe scenariusze zdarzeń. Bądźcie bezpieczni i zadbajcie o bezpieczeństwo osób i istot, mogą liczyć tylko na Was!" - możemy przeczytać w apelu.
Polecany artykuł:
Powódź 2024. OTOZ Animals pomaga powodzianom
OTOZ Animals wspiera wszystkich potrzebujących z terenów objętych powodzią. W poniedziałek, 16 września Inspektorat OTOZ Animals Kędzierzyn-Koźle ruszył z darami dla ludzi i zwierząt do Piotrowic Wielkich, gdzie mieszkańcy zostali bez pomocy.
Następnie inspektorzy ruszą do kolejnych miejscowości, a w planach są: Cisek, Nysa i Głubczyce.
"Musimy pamiętać, że ofiarami tej katastrofy są również zwierzęta. W najcięższej sytuacji są przede wszystkim psy więzione na łańcuchach, które znalazły się w śmiertelnej pułapce. Zagrożone jest także życie zwierząt towarzyszących, które zostały odseparowane od swoich opiekunów oraz zwierzęta gospodarskie zamknięte w oborach, czy stodołach. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by nieść pomoc tam, gdzie jesteśmy potrzebni." - zapewnia stowarzyszenie.