Abonament RTV. Ile wynoszą opłaty i kto musi płacić?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem płatność za abonament RTV jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy posiadają odbiornik radiowy i/lub telewizyjny.
Jest jednak kilka wyjątków. Opłat nie muszą uiszczać osoby, które:
- osoby, które ukończyły 75 rok życia,
- osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Miesięczna opłata za abonament RTV wynosi:
- 8,70 zł - opłata za radioodbiornik
- 27,30 zł - opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny
Abonament RTV. Polacy nie chcą płacić
Kontrolerzy Poczty Polskiej regularnie sprawdzają czy Polacy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne. Jak się okazuje, większość z nas nie płaci abonamentu RTV. Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że w pierwszym półroczu 2023 roku w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie 5 958 tytułów wykonawczych.
To jednak nie jest aż tak źle. Dla porównania, w I półroczu 2022 roku wszczęto postępowania egzekucyjne na podstawie aż 25 444 tytułów wykonawczych we wspomnianym zakresie. A w całym 2022 roku wszczęto postępowania na podstawie 46 255 tytułów wykonawczych.
A jaka jest kara za niepłacenie abonamentu RTV? To 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Należy także uregulować zaległe składki.