Początki telewizji w Łodzi. Co łodzianie zobaczyli na ekranach?
Najmłodsi z pewnością myślą, że internet, telefon czy telewizja od zawsze była dostępna w każdym domu. Oczywiście nic bardziej mylnego! 22 lipca 1956 roku w Łodzi odbył się pierwszy, eksperymentalny przekaz telewizyjny. To właśnie Łódzki Ośrodek Telewizyjny (ŁOT) był pierwszym ośrodkiem regionalnym Telewizji Polskiej i drugim, po Warszawie, w całej Polsce!
Początkowo planowano jedynie retransmitować program z Warszawy. Na szczęście, szybko podjęto decyzję o stworzeniu własnego programu. I tak, 22 lipca 1956 roku o godzinie 16:00 łodzianie mogli zobaczyć historyczny przekaz. A co było w programie? Przemówienie przewodniczącego Rady Narodowej Edwarda Kaźmierczaka, film o Radiu Łódź, Polska Kronika Filmowa, a nawet film fabularny "Tajemnica dzikiego szybu" Edmunda Niziurskiego!
Nie było jednak jeszcze telewizorów w każdym domu. Łodzianie podziwiali pierwsze transmisje na telewizorach ustawionych w witrynach sklepowych na ulicy Piotrkowskiej oraz w zakładach pracy.
Pierwsze studio ŁOT TVP mieściło się w Centrali Tekstylnej i miało zaledwie 40 m kw. Ale to wystarczyło, żeby zacząć tworzyć historię. Już rok później transmitowano koncert z Filharmonii Łódzkiej, a w 1958 roku telewizja przeniosła się do większego studia przy ul. Narutowicza. Co ciekawe, nowe studio miało aż 220 m kw. i było najnowocześniejsze w kraju.
Teatr Telewizji, czyli wizytówka Łodzi
Łódzki ośrodek szybko zasłynął ze spektakli teatralnych, które realizowano na potrzeby własne i Teatru Telewizji. To były prawdziwe wydarzenia kulturalne. Z ośrodkiem współpracowali wybitni reżyserzy, tacy jak Zygmunt Hübner, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kutz i Agnieszka Holland. Aktorzy z całej Polski marzyli o występie w łódzkim Teatrze Telewizji.
Spektakle ukazywały się w cyklach takich jak "Teatr Popularny", "Teatr poniedziałkowy", "Teatr piątkowy" i słynny "Teatr Sensacji Kobra"! Wiele z nich emitowano na żywo, co dodawało im niepowtarzalnego charakteru.
Programy rozrywkowe i kultowe "997"
Oprócz spektakli, Łódź produkowała mnóstwo programów rozrywkowych i nie tylko. "Muzyka lekka, łatwa i przyjemna", "Śpiewki stare, ale jare", "Dobry wieczór, tu Łódź" - to tylko niektóre z nich. A kto nie pamięta "Magazynu Kryminalnego 997"? Okazuje się, że debiutując w 1986 roku, przez lata był kręcony właśnie w Łodzi.
Po okresie PRL-u, łódzka telewizja musiała się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Powstały nowe programy, reportaże i cykle, które ukazywały piękno Łodzi i regionu.