sztuczna inteligencja w sztuce

i

Autor: Pixabay.com

Pierwsze na świecie badania naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego dotyczące postrzegania sztuki tworzonej przez sztuczną inteligencję

2021-04-15 11:28

Obrazy namalowane przez sztuczną inteligencję nie różnią się od tych, które wyszły spod pędzla człowieka. A jednak podobają nam się mniej, osiągają też niższe sumy na aukcjach. Dlaczego niżej cenimy pracę robotów?

Pierwsze na świecie wyniki badań na ten temat ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.  Przeprowadzili oni prosty eksperyment: grupie osób pokazali ten sam obraz, przy czym połowie obserwujących powiedziano, że autorem jest człowiek, a drugiej - że robot - opisuje autor, dr Artur Modliński. – Podstawowy wniosek jest taki, że obrazy, które są tworzone przez człowieka, są wyceniane zdecydowanie wyżej niż te stworzone przez sztuczną inteligencję.

Algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie tworzyć obrazy, które sprzedawane są na międzynarodowych aukcjach sztuki. Po pierwszych badaniach eksperymentalnych na świecie wnioskować można, że gdy ludzie dowiadują się, że obraz został namalowany przez sztuczną inteligencję, oceniają go jako mniej wartościowy niż ten stworzony przez człowieka. Wyniki te świadczą wyraźnie, że sztuczna inteligencja jest wykluczana z grona twórców równych ludziom bez względu na estetykę i kunszt samego dzieła, co ma liczne konsekwencje dla współczesnego rynku sztuki.

W 2005 roku skonstruowano pierwsze roboty, które potrafiły malować ludzkie portrety, wykorzystując do tego celu technologie wykrywania twarzy i rekonstrukcji obrazu.