Pasażerowie komunikacji miejskiej je sobie chwalą, kierowcy samochodów osobowych zazwyczaj mają o nich nie najlepsze zdanie. Buspasy na dobre wpisały się w krajobraz polskich miast, jednak coraz częściej zastępują je pasy DOP. Pasy DOP to zmodyfikowane buspasy, po których może poruszać więcej użytkowników ruchów, niż po klasycznych buspasach.
Klasycznymi buspasami mogą jeździć tylko autobusy, samochody elektryczne i służby ratownicze. Pozostali użytkownicy ruchu, którzy poruszają się buspasem mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. Pasy DOP dopuszczają jednak możliwość jazdy buspasem także innych pojazdów. O tym, kto może poruszać się pasem DOP informują odpowiednie znaki.
Kto może jeździć pasem DOP?
Jeśli zarządca drogi zdecyduje się rozszerzyć listę pojazdów uprawnionych do poruszania się po buspasie, na znaku pojawi się wówczas oznaczenie DOP (czyli skrót od słowa „dopuszczony”). Samo oznaczenie DOP nic nam jednak nie mówi. Katalog pojazdów dopuszczonych do ruchu na pasie DOP może być inny nie tylko w różnych miastach, ale także na różnych ulicach w tym samym mieście, a nawet na różnych odcinkach tej samej ulicy. O tym, jakimi pojazdami można jechać pasem DOP informuje specjalna tablica, precyzująca kategorię pojazdów uprawnionych do korzystania z danego pasa. Tablica taka umieszczana jest zazwyczaj pod znakiem informującym o pasie DOP.
Pasami DOP mogą poruszać się najczęściej taksówki, motocykle czy pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne. Za każdym razem dana kategoria musi być jednak wyraźnie wskazana na tablicy informacyjnej. Jeśli pasem DOP, poruszać się będzie pojazd do tego nieuprawniony, jego kierowcy grozi taka sama kara jak za nielegalną jazdę buspasem, czyli mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.
Polecany artykuł: