I Parada Kół Gospodyń Wiejskich – Kolory Polskiej Wsi rozpoczęła się od mszy świętej w opoczyńskim Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, następnie przedstawiciele kół gospodyń w strojach regionalnych przeszli ulicami miasta na plac, gdzie odbędzie się bitwa regionów oraz koncerty m.in. zespołów ludowych.
Koła gospodyń wiejskich mają długą i bogata tradycję, stanowią wzór aktywnej troski o lokalną wspólnotę. Za to z wielu innych powodów jesteśmy im wdzięczni. Zapewniam, że ta wdzięczność wiąże się z dalszym systematycznym rządowym wsparciem tych organizacji. Podtrzymywanie i wzmacnianie aktywności kół gospodyń to jeden z punktów naszego programu wyrównywania szans obszarów wiejskich
- napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników parady, który odczytał minister Telus.
List do uczestników skierował też prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Nie sposób wyobrazić sobie życia naszej wsi bez kół gospodyń wiejskich. Są one bowiem jedną z najstarszych organizacji społecznych działających w Polsce. Historycy nie są pewni, komu przypada palma pierwszeństwa - czy towarzystwu gospodyń założonemu w 1866 roku w Piasecznie na Pomorzu, czy kołu powołanemu do życia w 1877 roku we wsi Janisławice w pow. skierniewickim; tworzycie szanowne panie organizację o przepięknym rodowodzie i bogatej tradycji
- zaznaczył prezes PiS w liście, który odczytała wiceminister rolnictwa Anna Gębicka.
Zdaniem Kaczyńskiego, troska o zachowanie tradycji w różnych jej przejawach, nabiera we współczesnym zglobalizowanym, ujednolicającym się i laicyzującym się świecie coraz większej wagi.
Minister Marzena Maląg podkreśliła, że wprowadzone przez rząd PiS w ramach programów społecznych wsparcie płynie przede wszystkim do mieszkańców małych miejscowości. Jak dodała, „działania rządu oparte są na wiarygodności i spełnianiu obietnic”.
Minister odczytała także list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym podkreślała ona, że w dniu spotkania gospodyń wiejskich Opoczno stanie się miejscem społecznej integracji, a wszystkich uczestników połączy duma z lokalnego dziedzictwa, jakim jest bogata kultura ludowa, na którą składa się muzyka, barwne stroje, obrzędowość i smak regionalnej kuchni.