Ten pałac w Łódzkiem to perła architektury i symbol patriotyzmu. Po wojnie służył za komendę MO

2025-07-17 17:34

Pałac Ostrowskich to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków na terenie województwa łódzkiego. Jest on nie tylko przykładem dziewiętnastowiecznej ziemiańskiej siedziby, ale również świadectwem patriotyzmu rodziny Ostrowskich, która miała ogromny wpływ na rozwój Tomaszowa Mazowieckiego.

pałac

i

Autor: Wikipedia

Historia Pałacu Ostrowskich w Tomaszowie Mazowieckim

Pałac Ostrowskich w Tomaszowie Mazowieckim to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta.

Hrabia Antoni Ostrowski, właściciel dóbr Ujazd, na początku XIX wieku założył w Tomaszowie osadę przemysłowo-handlową. Zafascynowany okoliczną przyrodą, w 1812 roku rozpoczął budowę pałacu w romantycznym stylu angielskim. Projektantem był F. Lessel, znany warszawski architekt, a prace nadzorował Jan Komorowski.

Budowa pałacu trwała etapami. Początkowo jednokondygnacyjny, z czasem zyskał oranżerię, dodatkowe kondygnacje i pawilony. Charakterystycznym elementem stała się czterokondygnacyjna wieża. Wokół pałacu założono park, wykorzystując istniejący starodrzew. W 1821 roku Antoni Ostrowski zamieszkał w pałacu z żoną Antoniną Michałowską. Pałac pełnił funkcje mieszkalne, reprezentacyjne i urzędowe.

Udział Ostrowskich w Powstaniu Listopadowym skutkował konfiskatą majątku. Pałac trafił w ręce lokalnego przedsiębiorcy. W 1856 roku syn Antoniego, Stanisław Ostrowski, odkupił zaniedbany obiekt i w latach 1859-69 przeprowadził gruntowny remont według projektu Bolesława Puczaszyńskiego. Ostrowscy udostępniali pałac na cele społeczne.

Powojenne losy pałacu Ostrowskich w Tomaszowie Mazowieckim i współczesne czasy

Tuż przed II wojną światową miasto planowało odkupić pałac, ale plan ten nie został zrealizowany. Po wojnie budynek służył jako Komenda Milicji Obywatelskiej, siedziba Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz Klubu Sportowego "Spójnia".

Dopiero w latach 50-tych, po kapitalnym remoncie, w pałacu osadzono Muzeum Regionalne, które działa w nim do dziś. W zabytkowych wnętrzach można podziwiać zbiory etnograficzne, archeologiczne i przyrodnicze.

Pałac usytuowany jest w północno-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, otoczony parkiem i ogrodzeniem. Budynek łączy cechy romantycznego klasycyzmu. Wyróżnia go nieregularny rzut, czterokondygnacyjna wieża i zróżnicowane elewacje. Fasada południowa, z wieżą i arkadowym przedsionkiem, jest najbardziej reprezentacyjna. Wnętrza pałacu, choć wielokrotnie przekształcane, zachowały układ amfiladowy. 

To doskonała opcja wycieczki, jeśli chcemy poznać fascynującą historię, zobaczyć wyjątkowe zdobienia, ale również odpocząć w malowniczych okolicznościach przyrody. Jeśli będziecie w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego, odnotujcie to miejsce na liście lokalizacji koniecznych odwiedzenia!

Beata Tyszkiewicz przerwała milczenie i oceniła "nowe Łęckie". Wystarczyło kilka słów!