Katedra Notre Dame

i

Autor: Hubert Psaila Marie/ABACA

świat

Otwarcie katedry Notre Dame. Oczekiwanie dobiegło końca. Symbol Paryża otwiera podwoje po pięciu latach odbudowy

2024-12-07 7:41

Odbudowana po pożarze paryska katedra Notre Dame, po raz pierwszy od pięciu lat otwiera swoje podwoje. W sobotę, 7 grudnia, rozpoczną się uroczystości z udziałem światowych przywódców, przedstawicieli Kościołów i organizacji międzynarodowych.

Otwarcie katedry Notre Dame

To wydarzenie, na które czekają nie tylko Francuzi. Pożar katedry Notre Dame był wydarzeniem, które poruszyło cały świat. W sobotę oczekiwanie dobiegnie końca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 19. Wtedy, arcybiskup Paryża Laurent Ulrich zastuka pastorałem w zamknięte drzwi katedry. Zabrzmi psalm, jako symboliczna "odpowiedź" świątyni, która zamilkła po pożarze. Za trzecim uderzeniem i trzecim śpiewem drzwi się otworzą.

W katedrze odbędzie się uroczystość, która miała przebiegać na placu przed świątynią, ale jej miejsce zmieniono z powodu zapowiadanych porywistych wiatrów. Jej elementami są: film o odbudowie katedry i hołd dla strażaków i budowniczych, którzy uratowali świątynię. Następnie około 15-minutowe przemówienie wygłosi prezydent Francji Emmanuel Macron.

Rozpocznie się część religijna - nabożeństwo otwarcia. Abp Ulrich symbolicznie "obudzi" organy - XVIII-wieczny instrument składający się z 8 tysięcy piszczałek. Hierarcha pobłogosławi organy; nastąpi modlitwa i symboliczny dialog, w którym instrument, wzywany ośmiokrotnie, odpowiadać będzie muzyką; będą to improwizacje w wykonaniu czterech organistów. Zabrzmią modlitwy i śpiewy modlitewne. Końcowe błogosławieństwo i śpiew Te Deum zakończą nabożeństwo.

Wieczorem prezydent Macron przyjmie przywódców na oficjalnej kolacji.

Goście z całego świata

Na uroczystość otwarcia katedry Notre Dame, zaproszonych zostało kilkudziesięciu szefów państw i rządów. Wśród nich znajdą się m.in. prezydent elekt USA Donald Trump i przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda.

Z USA oprócz Trumpa przyjedzie Jill Biden, małżonka ustępującego prezydenta Joe Bidena. Obecny będzie brytyjski książę William; monarchowie z Belgii, Luksemburga, Monako i Norwegii.

Z Niemiec i Włoch przybędą prezydenci - Frank-Walter Steinmeier i Sergio Mattarella. Bułgarię, Chorwację i Grecję również reprezentować będą głowy państwa, odpowiednio - Rumen Radew, Zoran Milanović i Ekaterini Sakielaropulu. Dołączą do nich prezydenci: Estonii - Alar Karis, Finlandii - Alexander Stubb i Litwy - Gitanas Nauseda oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer. Oczekiwane są prezydentki Gruzji i Kosowa: Salome Zurabiszwili i Vjosa Osmani. Obecni będą premierzy: Armenii - Nikol Paszynian i Serbii - Milosz Vuczević.

Pożar, który wstrząsnął światem

Notre Dame, znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest arcydziełem architektury francuskiego gotyku. Jej zachodnia fasada należy do najpiękniejszych wśród wczesnogotyckich katedr dzięki idealnym proporcjom.

Ogień, który rozprzestrzenił się 15 kwietnia 2019 roku, zniszczył dach katedry. Budynek stracił pokrycie dachowe i drewnianą więźbę, charakterystyczną iglicę pochodzącą z XIX wieku i trzy odcinki sklepień. Uratowano jednak wszystkie witraże, XVIII-wieczne organy i cenne dla wiernych relikwie.

W ciągu pięciu lat odbudowano zniszczone elementy i przeprowadzono restaurację zgodną z historycznym wyglądem i z projektami architekta Eugene'a Viollet-le-Duca, który przeprowadził restaurację Notre Dame w XIX wieku.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

ZOBACZ TEŻ: Katedra Notre Dame wkrótce otwiera się po pożarze! Zobacz, jak wygląda teraz

Katedra siedlecka dziś i sto lat temu