Park Źródliska

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

ciekawe miejsca w Łodzi

Oto najstarszy park w Łodzi. Przez lata był jedynym parkiem miejskim! Poznaj jego historię

2025-04-28 14:44

W Łodzi nie brakuje pięknych terenów zielonych. W całym mieście znajduje się ponad 40 parków, z których wiele przeszło renowacje, dzięki czemu przyciągają one zarówno miłośników aktywnych spacerów, jak i osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek. A czy wiecie, który z łódzkich parków jest najstarszy? Dowiedzcie się!

Park Źródliska co najstarszy park miejski w Łodzi

Park Źródliska I i II to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych zakątków Łodzi. Znajdują się w rejonie ulic Przędzalnianej, Fabrycznej, Targowej oraz Piłsudskiego, a ich łączna powierzchnia to 17,2 hektara.

Mało kto jednak wie, że te dwa parki, które dziś znamy oddzielnie, kiedyś stanowiły jeden, rozległy teren zielony. Historia tego miejsca sięga aż do 1840 roku, kiedy to założono Ogród Spacerowy, zwany również Ogrodem Angielskim. Przez długi czas był to jedyny park miejski w Łodzi, aż do 1875 roku!

Początkowo park miał charakter leśny, z przewagą olsz, grabów, dębów, lip i świerków. Dopiero z czasem zaczęto wprowadzać zmiany, wytyczając alejki spacerowe i stawiając ławki oraz altany. W końcu lat 50. XIX wieku ogród został podzielony, a jego zachodnią część sprzedano fabrykantowi Karolowi Scheiblerowi.

W ten sposób powstały dwa dzisiejsze parki dzisiejsze: Źródliska I i Źródliska II oraz tereny oddzielające oba parki.

Łódź Radio ESKA Google News

Ciekawostką jest fakt, że w latach 70. XIX wieku część północną parku dzierżawiło Bractwo Kurkowe, które wybudowało tu strzelnicę. To właśnie tutaj, w okresie Zielonych Świątek, organizowano zawody strzeleckie i wybory "króla kurkowego". Zwycięzca, po uroczystym przemarszu ulicami miasta, zapraszał wszystkich na przyjęcie.

Pod koniec lat 80. XIX wieku Karol Scheibler, który wcześniej zakupił część parku, został jego dzierżawcą. W tym okresie przeprowadzono pierwszą inwentaryzację drzew, wybudowano estradę, na której grywała orkiestra fabryczna, oraz zorganizowano wystawę ogrodniczą. Park znajdował się pod opieką Scheiblera do 1906 roku.

Źródliska I i II współcześnie. Co znajdziemy na terenie parku?

Na początku lat 20. XX wieku park przeszedł gruntowną przebudowę według koncepcji Edwarda Ciszkiewicza. Z tego okresu pochodzi zachowany do dziś układ alejek, staw, ogródek botaniczny i plac zabaw. Kolejne zmiany wprowadził Stefan Rogowicz w latach 30. W czasie wojny park został zaniedbany, ale w 1956 roku udostępniono do zwiedzania Palmiarnię, która do dziś jest jedną z największych atrakcji parku.

W grudniu 2007 roku, w konkursie organizowanym przez firmę ogrodniczą Briggs&Stratton, Źródliska zostały ogłoszone najpiękniejszym parkiem w Polsce i piątym pod względem urody w Europie.

Ale Park Źródliska to nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji. W 2015 roku park został uznany za pomnik historii, co świadczy o jego wyjątkowym znaczeniu dla Łodzi, ale i całej Polski. 

Najciekawsze punkty znajdujące się na terenie Parku Źródliska I:

  • Stary Ogród Zoologiczny: Najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, choć obecnie pełni funkcję rekreacyjną. Można tu zobaczyć historyczne budynki i pozostałości po dawnych wybiegach dla zwierząt
  • Rosarium: Ogród różany z bogatą kolekcją róż różnych odmian
  • Aleje spacerowe
  • Stawy
  • Place zabaw
  • Pomniki przyrody
  • Rzeźby plenerowe

Najciekawsze punkty znajdujące się na terenie Parku Źródliska II:

  • Palmiarnia Łódzka: Imponujący kompleks szklarni z bogatą kolekcją roślin egzotycznych z różnych stref klimatycznych
  • Ogród botaniczny: Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Palmiarni, oferujący różnorodność roślin z różnych części świata
  • Stawy
  • Aleje spacerowe
  • Kawiarnie i punkty gastronomiczne
Grzeszny Maciej Pela nie zwalnia tempa. Na jaw wyszła jego relacja z gwiazdą "The Voice of Poland"