Był już poradnik dla prokuratorów, później poradnik dla pracowników, przedsiębiorców, lekarzy i nauczycieli, a teraz powstało Vademecum Katolika. Jak podkreśla Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, nad publikacją pracowano przez 10 lat. To swoisty zbiór porad i propozycji prawnych dla katolików. Co można znaleźć w najnowszej publikacji Ordo Iuris?
Obszerny dokument został podzielony na 9 sekcji tematycznych. Dzięki lekturze można się dowiedzieć, m.in. jak uchronić dziecko przed tęczowym piątkiem, jak pochować dziecko zmarłe przed narodzeniem, a także jak korzystać z wolności sumienia i wyznania w miejscu pracy. Największym rozgłos zyskał jednak blok tematyczny poświęcony propozycjom zmian legislacyjnych na rok wyborczy.
Jednym z zawartych w Vademecum Katolika postulatów jest ułatwienie posługi duszpasterskiej w szpitalach. Ordo Iuris uważa, że w placówkach medycznych kapelani napotykają na różne przeszkody w pełnieniu posługi, dlatego postuluje zmianę ich statusu prawnego.
- Projekt dokonuje systemowego i funkcjonalnego włączenia funkcji kapelana szpitalnego w zespół przepisów regulujących działanie służby zdrowia, w szczególności tych znajdujących się w ustawie o działalności leczniczej - czytamy w Vademecum Katolika.
Kolejny postulat to rozszerzenie klauzuli sumienia. Zgodnie z aktualnymi przepisami, lekarz, pielęgniarka lub położna mogą odmówić wykonania świadczeń na rzecz pacjenta, powołując się na klauzulę sumienia. Ordo Iuris chce, aby regulacja prawna dotyczyła także farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, przedsiębiorców oraz pracowników. Innymi słowy, żeby stała się prawem obywatelskim.
- Zasadne jest, aby do polskiego porządku prawnego na poziomie ustawowym wprowadzić przepis potwierdzający, że prawo do sprzeciwu sumienia należy do istoty wolności sumienia - można przeczytać w publikacji Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Inny postulat to możliwość zdawania religii na maturze jako przedmiotu dodatkowego. Za tworzenie arkuszy egzaminacyjnych mieliby odpowiadać duchowni w porozumieniu z CKE.
- Arkusz egzaminu maturalnego z religii powinien zostać opracowany przez komisję złożoną z ekspertów kościelnych, którzy mogliby zostać włączeni w struktury CKE w wymaganym zakresie - tłumaczy Ordo Iuris.