Kiedy wymienić opony letnie na zimowe?
W Polsce jazda na oponach zimowych jest zalecana, ale nie jest obowiązkowa. Konieczność wymiany opon obowiązuje w takich krajach jak Estonia, Norwegia czy Szwecja. U nas jedynie zaleca się zmianę opon letnich na zimowe w przypadku tzw. zimowych warunków pogodowych, czyli oblodzenia nawierzchni i rozmokłego lub ubitego śniegu. Najczęściej mówi się o wymianie opon, gdy średnia temperatura spadnie i pozostanie poniżej 7°C.
Nie oznacza to, że za posiadanie nieodpowiednich opon nie możemy otrzymać mandatu. Niezależnie od rodzaju opom letnich, polskie prawo określa minimalną wysokość bieżnika, która wynosi 1,6 mm. Opony o płytszym bieżniku są zabronione i policyjna kontrola może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, a także mandatem w wysokości do 3000 zł.
Opony całoroczne. Jak działają?
Opony całoroczne, zwane także wielosezonowymi, są hybrydą opon zimowych i letnich. Zostały stworzone w taki sposób, że znajdują się w nich rozwiązania charakterystyczne dla obu tych typów ogumienia, dzięki czemu mogą być one używane przez cały rok, niezależnie od aktualnej pogody. W ostatnim czasie produkt ten cieszy się coraz większą popularnością. W tej chwili kilkanaście procent wszystkich sprzedawanych opon to opony całoroczne.
Opony zimowe czy całoroczne. Które wybrać?
Zarówno opony zimowe i całoroczne mają swoich zwolenników. Warto jednak dostosować je indywidualnie, ponieważ dla jednych lepszym wyborem będą zimowe, a dla innych zdecydowanie wystarczą całoroczne. Od czego uzależnić swój wybór?
Kiedy wybrać opony zimowe:
- Oczekujesz od opon najwyższych możliwych parametrów (W skrajnych warunkach opony sezonowe są nieporównywalnie lepsze niż całoroczne)
- Masz szybki i ciężki samochód (Opony całoroczne w takim aucie zbyt szybko się zużyją)
- Cenisz najwyższy komfort jazdy
- Dużo jeździsz (Jeśli pokonujesz w ciągu roku co najmniej kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, korzystając z opon całorocznych, niewiele zaoszczędzisz na sezonowej wymianie opon)
Kiedy wybrać opony całoroczne:
- Jeździsz głównie po mieście
- Nie chcesz płacić za sezonową wymianę opon, a także za ewentualne przetrzymywanie gum
- Nie chcesz martwić się, kiedy musisz wymienić opony, nie stoisz w kolejkach, zaoszczędzasz czas
- Nie masz miejsca na przetrzymywanie drugiego kompletu opon np. w garażu