Drewno na opał

i

Autor: Canva Drewno na opał (zdjęcie ilustracyjne)

zima 2024/2025

Ogrzewanie zimą. Sprawdziliśmy cenę drewna opałowego w Łódzkiem

2024-12-03 17:44

Pierwsze minusowe temperatury już za nami, a więc wiele osób, szczególnie tych, które same muszą dogrzewać swój dom, sprawdza cenę węgla czy drewna opałowego. Czym bardziej się opłaca ogrzewać dom? I jaki jest koszt kupna drewna opałowego w województwie łódzkim? Sprawdziliśmy.

Drewno opałowe, czyli jedna z form ogrzewania domu zimą

Cena energii rośnie, ale rośnie również świadomość dotycząca świadomości ekologicznej jeśli chodzi o ogrzewanie domu zimą. Obecnie wśród najbardziej popularnych form ogrzewania jest ogrzewanie węglem i drewnem opałowym. 

A jakie są kluczowe różnice między nimi? Produkty różnią się od siebie przede wszystkim kosztem, ale i wydajnością.

Moc opałowa, czyli kaloryczność paliwa, określa ilość energii uzyskanej podczas spalania. Wyższa wartość oznacza, że potrzeba mniej paliwa, aby ogrzać tę samą powierzchnię. I tak średnia wartość opałowa węgla kamiennego to 24–28 MJ/kg (6,7–7,8 kWh/kg), natomiast drewna 15 -19 MJ/kg (4–5,3 kWh/kg). Oznacza to więc, że by uzyskać podobną ilość ciepła, jak z jednej tony węgla, potrzeba około 2,5 tony drewna.

Drewno wymaga większej uwagi jeśli chodzi o przygotowania i składowania. Musi być odpowiednio pocięte i przede wszystkim dobrze wysuszone, co zajmuje czas i przestrzeń. Sezonowanie drewna trwa zwykle od roku do dwóch lat, a do jego przechowywania potrzebne jest zadaszone i przewiewne miejsce.

Natomiast zmieniające się przepisy oraz względy ekologiczne skłaniają coraz więcej osób mimo wszystko do wyboru drewna.

Drewno opałowe w Łódzkiem. Ile kosztuje?

Jeśli zdecydujemy się na zakup opału na zimę, warto zapoznać się jego z cenami. Sprawdziliśmy, ile zapłacimy za drewno opałowe w województwie łódzkim.

Zazwyczaj sprzedawcy podają kwotę za metr przestrzenny, czyli sumę metra sześciennego wraz z luzem powietrznym pomiędzy polanami (metr sześcienny drewna "brutto" razem z pustą przestrzenią pomiędzy złożonymi w stos kłodami).

Okazuje się jednak, że ceny są mocno zróżnicowane. I tak cena za drewno kominkowe typu sosna, olcha, brzoza, czereśnia, dąb, czeremcha wynosi od 150 do nawet 300 złotych za metr przestrzenny.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:
Cleo zmieniła pseudonim. Pokazała swoją mroczną twarz. Nie taką widzimy ją w "The Voice Kids"!

Zima stulecia na archiwalnych zdjęciach