Łódź

Nowy mural w Parku Sienkiewicza. Rozrasta się „literacka” galeria murali w Łodzi

2024-10-22 11:10

Na ścianie szkoły w Parku im. Sienkiewicza w Łodzi powstał mural poświęcony Joannie Kulmowej – urodzonej w Łodzi poetce, pisarce i autorce sztuk teatralnych. To kolejna odsłona projektu „Twarze literatury. Łódzka galeria graffiti”, realizowanego przez Dom Literatury w Łodzi.

Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 173 w Parku im. Sienkiewicza w Łodzi powstał mural z wizerunkiem Joanny Kulmowej - urodzonej i wychowanej w Łodzi poetki i prozaiczki, autorki dramatów, słuchowisk radiowych, utworów satyrycznych, piosenek, oratoriów, misteriów religijnych oraz kultowych już dzisiaj książek dla dzieci i młodzieży. To nieprzypadkowa lokalizacja, bo w pobliżu - przy ul. Sienkiewicza 63 – znajdowało się pierwsze miejsce zamieszkania poetki, a Park im. Sienkiewicza był miejscem jej dziecinnych zabaw. Tak pisała o nim w „Topografii myślenia”:

Zasypia ulica, zasypia czeluść podwórka przy Sienkiewicza 63, w bezpiecznej Łodzi, pełnej strachów Łodzi, w tajemniczej Łodzi mojego dzieciństwa, zasypia posrebrzony wysokopiennie sąsiedni park. Dom pełen czarów. Tam wszystko. Wczoraj. Dziś. Jutro.

Mural, według projektu Katarzyny Kasprzyk, został namalowany przez Katarzynę Zarembę i Macieja Kasprzyka. To kolejna odsłona projektu „Twarze literatury. Łódzka galeria graffiti”, realizowanego przez Dom Literatury w Łodzi. Do tej pory w „literackiej” galerii murali pojawiło się 5 murali z wizerunkami 6 osób - Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Stasiuka, Ireny i Juliana Tuwimów, Manueli Gretkowskiej i Jerzego Jarniewicza. Jeszcze w tym roku powstanie mural poświęcony Witoldowi Gombrowiczowi.

- Joanna Kulmowa była mocno związana z Łodzią i mam nadzieję, że także dzięki tej akcji, poetka stanie się jeszcze bardziej rozpoznawalna w rodzinnym mieście - podkreśla dyrektor łódzkiego Domu Literatury, Maciej Robert. - Chciałbym przy tej okazji przypomnieć, że w korespondencji między Kulmową i Wisławą Szymborską, druga z pań podkreślała, że to ona jest tą gorszą poetką, a wzorem poetki była jednak Kulmowa.

Joanna Maria Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 r. w Łodzi. W 1952 r., po skończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi i uzyskaniu dyplomu aktorki dramatu przeniosła się do Warszawy, gdzie studiowała na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Pracowała jako reżyser w teatrach Łodzi, Poznania, Koszalina oraz w Teatrze Wybrzeże, gdzie pełniła funkcję kierownika literackiego. Przede wszystkim jednak pisała wiersze. Popularność przyniosły jej wiersze dla najmłodszych, w których łączyła humor z głębokim liryzmem.

Pod koniec lat 70. podjęła współpracę ze środowiskami opozycyjnymi, publikowała wiersze w drugoobiegowym „Zapisie” i „Pulsie”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zamieszczała swoje utwory w czasopismach podziemnych, wydała też dwie pozycje poetyckie, popularne w drugim obiegu. Wspólnie z mężem organizowała i uczestniczyła w wydarzeniach, mieszczących się w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.

Joanna Kulmowa została odznaczona m.in. Medalem Korczakowskim, Złotym Medalem Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu i wieloma innymi. Zmarła 17 czerwca 2018 roku.

Nowy, niesamowity mural w Warszawie. Czesław Niemen patrzy na Saską Kępę 

Łódzkie kina, których już nie ma. Gdzie się znajdowały?

Pytanie 1 z 12
Kino Bałtyk miało swoją siedzibę przy ulicy: