Łódź

Nowi mieszkańcy łódzkiego zoo. Leniwce, dikdiki i ślepowrony doczekały się młodych

2023-09-08 15:14

Na wybiegach w Orientarium można już oglądać małego leniwca, dikdika i ślepowrona, a także trzy węże mandaryńskie. To kolejne zwierzęta, jakie urodziły się w tym roku w łódzkim ogrodzie zoologicznym.

Mieszkające w pawilonie Ameryki Południowej leniwce doczekały się potomka. To drugie dziecko Lenki i Chaparro - pary, która mieszka w łódzkim Orientarium od 2019 roku. Mały leniwiec najbliższe pół roku spędzi blisko matki, która jest niezwykle troskliwa i spokojna.

Leniwce, wbrew powszechnemu wizerunkowi, wcale nie są powolne i niezbgrabne. Jeśli tylko poruszają się w koronach drzew, potrafią być zadziwiająco sprawne. Dopiero, gdy schodzą na ziemię ich ruchy stają się nieporadne. Wszystko przez długie, hakowato wygięte pazury, które ułatwiają tym zwierzętom poruszanie się wśród gałęzi, ale utrudniają przemieszczanie się na ziemi. Mało kto też wie, że leniwce są świetnymi pływakami.

W pawilonie Afryka można z kolei zobaczyć urodzonego niedawno dikdika. Te jedne z najmniejszych antylop świata są skryte i płochliwe - aby je zauważyć na wybiegu, trzeba niekiedy dobrze wytężyć wzrok. Wybieg małych antylop specjalnie wyposażony jest w sporą ilość suchej trawy, tak by dikdiki mogły się w niej schować i dobrze kamuflować.

W wolierze ptaków brodzących wykluł się niedawno ślepowron. Malec wyleciał już z gniazda i łatwo go będzie odróżnić.

- Jeszcze mocno różni się od swoich rodziców ubarwieniem - mówi Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium ZOO Łódź. - Póki co młody ptak jest jeszcze szarobury, kiedy dorośnie na jego głowie pojawi się charakterystyczne odstające pióro.

W Orientarium wykluły się też trzy węże mandaryńskie. Te azjatyckie węże są trudne do wypatrzenia, ponieważ większą część czasu spędzają wśród tego, co leży na ziemi, a ich skóra idealnie wpasowuje się w kolory butwiejących liści, sprawiając, że węże te są niemal niewidoczne.

Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź