Urodził się w 1951 roku w Lublinie. Na początku studiował… technologię drewna w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1976 roku dostał się na Wydział Operatorski, a po kolejnych dwóch – także na Wydział Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, którą ukończył w 1981 roku. Mowa o Sławomirze Grunbergu, który dołączył do zaszczytnego grona postaci na Łódzkiej Alei Gwiazd.
Ryszard Bonisławski, znany łódzki przewodnik, podkreśla, że Sławomir Grunberg poświęcił kawał życia, by przybliżać nam ludzi, również tych związanych z Łodzią, tak jak Jan Karski. Jego film, w którym wykorzystał unikatowe, archiwalne materiały, wywiady i współczesne animacje "Karski i władcy ludzkości" to poruszająca opowieść o okrucieństwie wojny.
Polecany artykuł:
Sławomir Fijałkowski z kina Charlie przypomina, że już kilkanaście lat temu Sławomir Grunberg został laureatem Złotego Glana - jako jedni z pierwszych doceniliśmy tego wybitnego twórcę. Już wtedy była to zapowiedź tego dzisiejszego wydarzenia. Cieszymy się z tej gwiazdy na Piotrkowskiej.
- To jest twórca, który łączy łódzkie środowisko artystyczne. Na te uroczystość przyjechali znajomi z całego świata - powiedział nam Rafał Syska z Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Polecany artykuł:
Sławomir Grynberg nie krył wzruszenia. Zapewniał, że lata spędzone w Łodzi były dla niego bardzo ważne, że ukształtowały go jako artystę i człowieka otwartego na świat.
- Jestem w Łodzi dosyć często, zrobiłem tu trzy filmy, studiowałem pięć lat. Łódź to jest miasto, do którego najchętniej przyjeżdżam - powiedział nam Sławomir Grunberg, który teraz mieszka w Meksyku.