ciekawostki z regionu

Nietypowe muzea w województwie łódzkim. Znasz je wszystkie?

2025-02-25 21:07

W całym kraju mamy mnóstwo miejsc, które budzą zainteresowanie wśród zwiedzających. Bez wątpienia w niemal każdej miejscowości znajdziemy także muzea. Są jednak takie miasta, które wyróżniają się dość oryginalnymi placówkami. Sprawdźcie, gdzie znajdowały lub znajdują się nietypowe muzea w województwie łódzkim.

Muzea w Łódzkiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Chociaż dla wielu osób muzea mogą wydawać się być nudne, nic bardziej mylnego. Od lat tworzone są zupełnie nowe placówki, które przyciągają oryginalnymi wystawami, pokazami multimedialnymi czy angażującymi projektami. 

A czy wiecie, które muzea w Łodzi są najchętniej odwiedzane? Najwięcej chętnych na zwiedzanie znajdziemy w:

  • Muzeum Kinematografii
  • Muzeum Miasta Łodzi 
  • Muzeum Kanału ''Dętka''
  • Centralne Muzeum Włókiennictwa 
  • Muzeum Sztuki Ms2

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się również EC1, czyli nowy kompleks znajdujący się na terenie pierwszej łódzkiej elektrowni przy Targowej 1/3. Na miejscu znajdziemy m.in. Centrum Nauki i Techniki, Planetarium, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej czy Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Odwiedzający EC1 wychodzą z tego miejsca nie tylko pełni nowych doświadczeń wiedzy, ale też mając za sobą ciekawie spędzony czas w gronie najbliższych.

"EC1 to na pewno super miejsce dla dzieci, ale nie tylko. Co prawda my byliśmy tutaj raz, ale skorzystaliśmy ze wszystkich ofert wzdłuż i wszerz. Dzieciaki wyniosły dużo nauki, ale przekazanej w fajny, przejrzysty sposób, i co najważniesze - nie nudny. Nam, rodzicom, też spodobało się takie podejście do klienta. Super, że jest tyle w jednym miejscu. Na pewno tu wrócimy, w końcu sporo jest też sezonowych atrakcji." - powiedziała nam Ania, która na co dzień mieszka w innym województwie, a do Łodzi przyjechała z rodziną, by zobaczyć najciekawsze muzea.

I choć w samej Łodzi znajduje się ponad 20 muzeów, w całym województwie łódzkim znajdziemy znacznie więcej miejsc, które warto odwiedzić. Z pewnością trzeba tu wymienić:

Muzea zamkowe i pałacowe:

  • Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie 
  • Pałac Prymasowski w Skierniewicach
  • Willa Edwarda Herbsta w Łodzi 
  • Zamek Królewski w Łęczycy

Muzea wojskowe:

  • Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich

Muzea regionalne i miejskie:

  • Muzeum Historii Łasku
  • Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
  • Muzeum Regionalne w Bełchatowie
  • Muzeum Regionalne w Brzezinach
  • Muzeum Regionalne w Działoszynie
  • Muzeum Regionalne w Głownie
  • Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu

Nietypowe muzea w województwie łódzkim. Znasz je wszystkie?

W województwie łódzkim znajdziemy również dość nietypowe muzea. Przygotowaliśmy dla Was te, naszym zdaniem, najciekawsze.

  • Muzeum Guzików w Łowiczu

Prywatne muzeum, założone 19 lipca 1997 z inicjatywy Jacka Rutkowskiego i jego córki Karoliny Rutkowskiej. Dysponuje ono zbiorem ponad 4500 guzików z Polski i całego świata.

Zgodnie ze statutem muzeum jego siedzibą jest zabytkowa, XIX-wieczna walizka, będąca niegdyś własnością Bolesława Modesta Majewskiego, łowickiego kupca.

  • Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Muzeum powołane w 1993 przez fundację Correspondance des Arts, założoną w 1990 przez Janusza Tryznę. Mieści się w willi Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 24. Celem placówki jest edukacyja w zakresie szeroko pojętej sztuki książki, klasycznej i artystycznej, a także technik realizacyjnych (drukarskich, introligatorskich czy klasycznej grafiki artystycznej).

  • Muzeum Lalki w Łodzi

Miejsce powstało z inicjatywy Julity Pierzchały, która prowadzi pracownię Jupienter w Łodzi i Elżbiety Hibner, prezes stowarzyszenia #KsiężyMłyn. Jak podkreślają założycielki, muzeum pozwala nam zobaczyć, jak zmieniała się moda na przestrzeni lat czy kiedy były produkowane konkretne egzemplarze. To miejsce nie tylko, jak mogłoby się wydawać, dla młodych dziewczynek, ale również dorosłych, którzy chcą poznać tajemnice tej kultowej zabawki czy mody.

  • Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli

W latach 80-tych ubiegłego wieku grupa czynnych i byłych pracowników Zakładu Taboru w Karsznicach wpadła na pomysł, aby powstało coś w rodzaju "małego muzeum kolejnictwa". Przygotowania do uruchomienia Skansenu trwały prawie 4 lata. Oficjalne otwarcie miało miejsce 11 listopada 1993 roku. 

To jedna z nielicznych w Polsce placówek muzealnych, która dąży do zachowania dla obecnych i przyszłych pokoleń zabytków techniki polskiej kolei. Od 2015 roku Skansen jest Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

  • Muzeum Papieru i Druku w Łodzi

Muzeum zlokalizowane obecnie na terenie Ogrodów Geyera, a powstało w 2000 roku. Od tego czasu często zmieniło swoją lokalizację. Na miejscu znajdziemy eksponaty z dziedziny historii papiernictwa, drukarstwa i introligatorstwa. Wsród najciekawszych jest: gilotyna do papieru i urządzenia do wykrawania, wanna do produkcji papieru czerpanego czy drewniane z regałem zecerskim.

  • Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi

Miejsce powstało w 2008 roku na terenie kamienicy przy placu Wolności. Założyciele starają się w ten sposób uchronić od zniszczenia zabytkowe eksponatów z dziedziny farmacji. Znajdziemy tamponad 3 tysiące eksponatów, oryginalną recepturę i metodykę w zakresie produkcji leków.

  • Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie

Siedzibą muzeum są pomieszczenia Leśnego Zakładu Doświadczalnego, początkowo służyło wyłącznie studentom i pracownikom Wydziału Leśnego SGGW. Z czasem natomiast zostało udostępnione dla wszystkich zwiedzających. 

Znajdziemy tu wystawy poświęcone faunie i florze. Wśród nich ssaki, ptaki, gniazda, drzewa czy grzyby. Wystawa poświęcona zwierzętom obejmuje około 460 okazów ptaków i ssaków oraz zbiór poroży. Natomiast w ramach ekspozycji poświęconej drzewom prezentowane są kolekcje szyszek, próbki drewna oraz kolekcja fitopatologiczna, prezentująca choroby i pasożyty drzew.

  • Parowozownia Skierniewice

Zabytkowa parowozownia, na terenie lokomotywowni, która została zlikwidowana w 1991 roku. Na terenie obiektu zgromadzono kolejowe eksponaty zabytkowe pozyskane przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

Hala parowozowni z 23 stanowiskami mieści zbiór 25 lokomotyw, 19 wagonów pasażerskich i licznych wagonów towarowych. Znajdziemy tam też kilka rodzajów nastawnic, a także pulpit przekaźnikowy pochodzący z warszawskiego metra.

To jedyny taki peron w Polsce! Odjeżdżały z niego pociągi do dalekiej Rosji
Łódź Radio ESKA Google News